29 Септември, 2022 09:01 3 042 17

Димитър Аврамов пред ФАКТИ: Лошото управление и политическата корупция създават икономическата криза у нас!

  • димитър-
  • аврамов-
  • избори-
  • партии-
  • радев-
  • служебен кабинет

Когато всички отправят упреци към държавния глава, значи има защо, казва политологът

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Остават броени дни до изборите на 2 октомври. В каква политическа ситуация се намираме... Пред ФАКТИ говори политологът Димитър Аврамов.

- Г-н Аврамов, чухте ли нещо интересно и различно от политическите партии по време на предизборната кампания до момента?
- За съжаление тази изборна кампания ми се струва като "повече от същото". Под това разбирам, че чуваме същите неща, които сме слушали многократно през последната година. Взаимни нападки, обвинения, ирационални вражди, ужасно много предразсъдъци – всички напълно непродуктивни. Това е наследството на отиващата си предизборната кампания. Тя не беше ориентирана към решения по рационален начин на проблемите на страната. Давам пример. Разговорите затова колко газ е необходим на България, как да оптимизираме разходите, как оптимизираме потреблението му, откъде да си го осигурим... Такъв разговор не бе воден по същество. Докато другите страни в Европа си осигуриха енергийна независимост, властта в България е изпаднала в страхлива, унизителна газова зависимост от един провалящ се диктаторски режим.

Ние не произвеждаме полезни за обществото политически консенсуси.

Няма полезни за бизнеса и икономиката ни политически решения. Изборната кампания бе обърната назад – към проблеми назад във времето. Нито политиците предлагат, нито ние, като общество, търсим рационални решения. Гледаме назад, а не напред.

- Защо не виждаме лидерски дебати, а всеки говори удобно пред избирателите си?
- Това е разбираемо поради причината, че няма за какво да се говори. Политическият разговор е формален, лидерството е формално, да не кажа, че отсъства. Политическите партии са обърнати към най-твърдите си ядра от симпатизанти. Никой не говори на нормалните, политически неутрални хора! Политическият процес прилича на война и боричкане за власт между политически кланове, а не на конкуренция на идеи и алтернативи. Това не е правилна политическа стратегия, но явно е единствената възможна във времена на политически и културен разпад.

- Всички изследвания на общественото мнение показват, че високите цени са най-основното притеснение на хората в момента. Решение виждате ли?
- Високите цена са феномен, който не е български. Важно е да разберем откъде идват високите цени по света и респективно да търсим българското решение. Ние сме една от малкото страни, която няма проблеми с производството на електроенергия, например. България има достатъчно собствени мощности. Високите цени на електрическата енергията у нас не могат да се оправдават с войната в Украйна и с пост COVID-19 икономическата среда. Проблемът с високите цени на електрическата енергия, изобщо с енергийната криза в България, е резултат от слабата работа на правителствата, на всички, които управляваха през последните 10 години. Те носят отговорност за проблемите в енергийната сфера, защото това са проблеми създадени от българското правителство и българската държава, а не от частния сектор. Лошото управление и политическата корупция създават икономическата криза у нас!

Основните политически партии не говорят за това, защото са политически виновни и нямат интерес от реформи.

Намираме се в много лоша ситуация, защото поне една водеща политическа партия трябва да назове ясно проблемите в българската енергетика, да каже истината – че имаме нереформиран държавен енергиен сектор, който се управлява от политици, и резултатът от това е чудовищна корупция в енергийната сфера.

- Усещането за криза работи ли в полза на партиите, които не участваха в предходното редовно управление…
- Винаги този, който не е участвал в управлението, има повече възможности да получи доверие, когато хората не са доволни. Достатъчно е да видим какво се случи в Италия. За първи път от Втората световна война насам там дойде на власт крайнодясна популистка партия. Говоря за партията „Италиански братя“ на Джорджия Мелони. В Италия обаче има истински капитализъм и социална защита за хората. У нас ситуацията е различна. У нас няма партия, която да не е участвала в управлението, но да дава разумни решения. Вместо да предлага разумни алтернативи, неучаствалите във властта у нас предлагат демагогия. Някои дори говорят все едно България трябва да излезе от ЕС и да влезе в съюз с Русия и Беларус. В крайна сметка, въпреки задълбочаващата се културна криза, избирателите чуват и едва ли ще дадат власт на партии, които не предлагат решения, които не им звучат рационално.

- Каква е ролята на президента Радев и на служебния му кабинет. Виждате ли залитане, защото почти всички партии отправят упреци към държавния глава?
- Когато всички отправят упреци към държавния глава, значи има защо. Преди упреците идваха от ГЕРБ, сега идват от партиите, свързани с предишното кратко управление - Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и БСП. Важен е фактът, че БСП, които издигнаха Румен Радев за президент, сега го упрекват за намеса във вътрешните дела на партията. Факт е, че служебното правителство си позволява едностранни оценки и обвинява пряко за състоянието на всякакви управленски ресори кабинета „Петков“, който де факто бе на власт много кратко време.

Това е фалшива оценка от служебното правителство, която носи санкцията на Румен Радев.

България има нужда от редовно правителство. Служебните кабинети, продукт на извънредни ситуации и на липса на политически мнозинства, изместват центъра на управление от парламента към президентството, което е лоша практика. България е парламентарна република и трябва да си остане такава.

- Чуваме политици от различни партии да говорят, че през пролетта пак ще имаме нови избори. Някак вотът на 2 октомври се омаловажава…
- Това показва, че много често политиците първо говорят, а после мислят. Смисълът да ходим на избори е да се произвеждат политически решения, а не скептицизъм. Подходът „нищо няма да стане“ е непродуктивен. Истината е, че основните партии, които влязат в следващия парламент, трябва да положат усилия да създадат политическо мнозинство и редовно правителство. Дори то да има кратък политически хоризонт.

Безкрайното ходене на избори през 3 месеца не променя съществено нагласите на хората.

То втвърдява и обезверява хората, отблъсква ги от политиката и дава повече власт на радикализираните партийни ядра. За съжаление българската политика и българските партии започват да приличат на тези в Ливан. Единствените разлики са, че у нас партиите нямат въоръжени групировки и че България, слава Богу, е в Европейския съюз. Който иска да разбере как е извън ЕС, да прочете новините за Ливан и да усети отчаянието на хората в политически провалящите се държави на Изток от България. Важно е политиците да имат ясни принципи, да гледат напред и да подобряват обществената среда. Важно е да се търсят разумни компромиси, защото иначе обществото ни може да стигне до ситуация на окопни войни и на битки между политически анклави. Това не трябва да се случва в страна от развития западен и разумен свят като България.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Точно

    13 13 Отговор
    казано. Осемдесет години с руски мекерета, СТИГАТ.

    Коментиран от #3, #13

  • 2 5577

    9 12 Отговор
    Ми толкова ли е недоказуема тя корупция у нас. То така като се дава възможност да се говори, който и да дойде на власт ще му се лепне на името корупция. От моя гледна точка при Борисов се крадеше ма се виждаше нещо свършено, но при Киро само корупция бе. Така и нищо видимо за хората не се забеляза. Не знам дали да вярвам това за газовите фирми от руския газ на които плащаме днешното оскъпяване. Погледнато глобално През соца още повече се крадеше. Такъв е матряла (цитат)

    Коментиран от #6, #8, #17

  • 3 80 друг път

    13 3 Отговор

    До коментар #1 от "Точно":

    последните 33 години са с хамеркански мекерета, 44 години руски, преди това няколко години немски покрай войните и 500 УШ само от османската империя, ама не ми се вярва, щот ООН определя каква исторя да учим
    И какво излиза, че не трябва да сме НЕЗАВИСИМИ така ли е
  • 4 Умен плешо

    9 0 Отговор
    Открил топлата вода по време на забранена баня
  • 5 Д Аврамов!! Забравяш умишлено нещо!

    9 3 Отговор
    Че в България нямаме независима и Работеща Прокуратура и съд!! Просто тази тема е Табу, и тя няма никакво значение за икономическото състояние на Държавата! Има Корупция, заради тези две Институции! Не го знаеш??
  • 6 ежко

    12 4 Отговор

    До коментар #2 от "5577":

    "Нещо свършено" не ме устройва изобщо!Ремонт на ремонта- също!Виж жълтите павета правени от любимците на Борисов!Виж сумите платени за ремонта!За такива пари Бил Геитс ще дойде лично да ми теди паветата, а Мъск ще му ги подава!Ай сифон! 16 милоиона за 400м3?!?

    Коментиран от #7

  • 7 5577

    6 4 Отговор

    До коментар #6 от "ежко":

    Ай предложи другото и ще гласувам за теб. Те дори и на глас не казват какво ще направят за хората. Говорят само за мутрите (бизнеса) както му викат, пък околийския велможа ако реши може да даде нещо на хората. Тия дето през соца бяха ДС и живееха на гърба на хората приватизираха бизнеса и сега са пак същите. Тук където живея кой ще дойде да ни управлява че нямало да краде. За какво говориш не се разбира.
  • 8 ...

    9 1 Отговор

    До коментар #2 от "5577":

    Че материала е такъв спор няма от 33 години.СДС синове и дъщери на социалисти, тогава се крадеше пак но имаше за всички ане като сега с пари назаем.
  • 9 Никола Малимов

    4 1 Отговор
    ГЕРБ И ДПС СА МАФИЯ А ТИЯ КЪДЕТО ЩЕ ГЛАСУВАТ ЗА ТЯХ ВЕРВАЙТЕ МИ ГОЛЕМИ РАЗБОЙНИЦИ И МОШЕННИЦИ СА
  • 10 Курдов

    3 1 Отговор
    Къдеее са паритее къдее е Мата Хари Затвоооооооооор
  • 11 Читател и зрител

    4 2 Отговор
    Какво видях на дебата? Водещата Цинцарова явно се нахвърли върху Кирил Петков от ПП. Бранеше като спартанец герберастките представители, но те пак избягаха. Подмокреният Боко не се явил на дебата, а "журналистката" се заяждаше и пречеше на К.Петков. Тази е за уволнение.

    Коментиран от #15

  • 12 Бай Митко

    1 1 Отговор
    Да броя дните до 02.10. е и защо да го правя? Да не би да раздават безплатен обяд тогава?
    Съжалявам г-н политолог, като чуя политолог ми става ясно, че и този нищо не похваща да работи.
    Съжалявам г-н полотолог, но на 02.10. е почивен ден и няма да дойда в полога, мътете си сами запъртъците.
  • 13 Накриво

    0 1 Отговор

    До коментар #1 от "Точно":

    Освен борисов в тази българия няма друг виновен /А хан крум има вина че се остановил тук /А бе преди борисов нямало ли правителство / или тогава всичко ни беше по мёд и масло / Нямаго борисов бензина стана 350 лв олиото 70 лв и тн А ми другите толкова могат
  • 14 Що не казваш нищо

    1 2 Отговор
    за руското разузнаване и неговите български агенти на влияние. Именно там е тумурът на българския организъм. Докато не се изреже ще умираме бавно и мъчително !

    Коментиран от #16

  • 15 Коко

    0 1 Отговор

    До коментар #11 от "Читател и зрител":

    Когато се явяваш на такова предаване без покана това си е чиста провокация аз даже ако бях на журналисти въобще нямаше да го допусна въобще да говори и какво да му гледам на този лъжец който гледаше цяла българия в очите и лъжеше че не е канадски граждани на всъщност се оказа канадски граждани на този ли да му вярвам или на кокорче да вярвам че не е крадец след като имаше дело срещу него за кражба на тях ли да вярвам
  • 16 Дългият

    0 0 Отговор

    До коментар #14 от "Що не казваш нищо":

    Всъщност страната ни се управлява от американското разузнаване съвсем открито.
  • 17 Балъка BG

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "5577":

    Правиш ли разлика от12г. и от 6 мес. управление?