На свободен пазар на електроенергия, КЕВР не определя цената на електроенергията. Комисията има единствено роля на регулатор, който осъществява контрол над пазарните участници. Тя има правомощията да определя Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), размера на мрежовите тарифи и цена „Задължения към обществото“. Готова ли е България за посрещне нормално зимата… Пред ФАКТИ говори Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.
- Г-н Нейков, когато говорим за кризи, то енергийната е тази, която касае всички. Какво да очакваме на енергийния пазар през зимата?
- Можете да чуете много мнения по темата и мненията на енергийните анализатори са важни, но най-важно е какво правят политиците и държавните институции. За мен трябва да разграничим това, което предстои за конкретната зима, от това, което е свързано с развитието на енергийния сектор по принцип. Моето виждане е, че ситуацията в България от гледна точка на енергийния сектор преди зимата въобще не изглежда лошо. Имаме обезпечен газ, при това цената на газа на световните пазари към момента пада. Това е единственият енергиен ресурс, който внасяме. Имаме достатъчно производствени мощности, които са в добро състояние. Имаме добре действащ регулатор в лицето на КЕВР. Цената за бита е ниска, а битовите потребители са на регулиран пазар. Така че държавните институции, тук визирам и КЕВР, отчитайки интересите на всички, имат възможност да защитят битовите потребители от големи трусове.
- Споменахте, че битовите потребители са на регулиран пазар на електроенергията у нас към момента, но плановете и исканията на ЕС са през 2024-а те да излязат на свободния пазар. Ще се случи ли…
- Темата за либерализацията на пазара също трябва да бъде разделена на две. Според Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) има една стъпка, свързана с либерализацията, която е предвидена още за тази година. И тя касае Националната електрическа компания (НЕК). Според ПВУ трябва за има законодателни промени, които са свързани с премахването на статута на НЕК като обществен доставчик и респективно премахване на квотите за регулирания пазар. Тази първа стъпка към либерализационния процес трябва да бъде обмислена много добре. Нямам представа как ще се развият нещата в парламента от гледна точка на промените в закона, защото такава промяна е необходима.
Що се отнася до либерализацията на пазара на дребно, още от сега трябва да има конкретен анализ какво и как ще се направи. При това на база коренно променената ситуация, която наблюдаваме в рамките на последната година.
Горното предполага, че реално трябва да се обсъдят и промени в самия План за възстановяване и устойчивост.
- Смятате ли, че сме готови за тази стъпка?
- Съпоставено към днешната действителност, нещата трябва да бъдат преразгледани. Към момента нямаме достатъчна яснота какво ще стане, защото ситуацията в последните месеци е много динамична. Няма как да дам еднозначен отговор дали сме готови, или не. Може да се окаже, че процесът ще се движи както е планиран, но аз имам съмнения в това отношение.
В момента не е време нито за резки движения, нито за много твърди ангажименти по отношение на либерализацията.
Нещата формално опират до правителството. То обаче не може да направи подобни ходове само, а трябва да има и обществена дискусия по темата.
- Голям плюс за България в момента е това, че си имаме АЕЦ „Козлодуй“. Но все повече предложения се правят в НС за присъединяване на нови мощности от възобновяеми източници. Колко можем да си позволим?
- Ще ви дам няколко факта в тази връзка. В началото на октомври Институтът за енергиен мениджмънт проведе една конференция, посветена на инвестициите в мрежите. Един от говорителите бе изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев. Той посочи, че
към 6 октомври т.г. има подадени проекти за повече от 25 000 мегавата от нови възобновяеми мощности, които чакат да бъдат присъединени.
За справка ще кажа, че към момента в България всички реално действащи мощности са около 11 000 мегавата. С други думи, двойно повече мощности от действащите чакат присъединяване. При това без да отчитаме заявеният интерес за присъединяване на ВЕИ мощности към мрежите на средно и ниско напрежение, тоест на ниво оператори на разпределителни мрежи. И това е много съществен проблем -
в момента мощностите, които чакат присъединяване, са толкова много, че е нереалистично това да стане при настоящото състояние на мрежата.
Не случайно едно от големите очаквания в електроенергийния сектор е свързано именно с инвестиции в мрежата. ПВУ и държавната политика обаче са насочени повече към мрежата на ЕСО, но не и към разпределителните мрежи. И това трябва да бъде променено като тези бъдещи инвестиции в мрежите да не се заплащат само през цената на енергията, а да се ангажират публични средства за тази цел, вкл. и от европейските фондове, но политиците ни трябва да осигурят достъп до такова финансиране. Да не говорим за планирането, за технологичните стъпки, за администрирането на процеса и т.н.
- ЕС май разбра по трудния начин, че не е готова за затварянето на въглищните централи. В Германия и Австрия отново пускат в експлоатация такива. Ние имаме големи мощности, но има ли как да ги запазим?
- Това е въпрос за 1 млн. лева? Тук пак трябва да разграничим нещата. От една страна са ангажиментите, които сме поели, свързани с преустановяване ползването на въглища. От друга страна са реалностите. В момента виждаме, че въглищата изживяват някакъв ренесанс във връзка с кризата с производство на електроенергия на приемливи цени. България в това отношение разчита на повече от 40% ток, произведен на база собствени въглища. С други думи, от гледна точка на днешната ситуация има местен ресурс, който да използваме за енергийната ни сигурност. При при настоящите екстремни обстоятелства нашата електроенергийна система играе стабилизираща роля за целия регион. И това ще продължи още доста време, но няма да продължи вечно – т.нар. „Зелена сделка“ върви напред. Зелената трансформация е неизбежна, но в същото време трябва да се мисли за нови технологии, свързани с обезпечаване производството на енергия. България е поела ангажименти пред ЕС, както и всички останали страни в общността, но ни трябва стратегическа преоценка на ситуацията – защото към днешна дата е добре, че имаме въглищни централи, но какво ще стане след 10, 15 години е въпрос на анализ и затова трябва да мислим и в тази посока. Технологиите се развиват с големи темпове, цените на енергията от възобновяеми източници падат бързо. Енергийната ефективност също върви много интензивно напред. Запазването на въглищните мощности в един средносрочен план е изключително целесъобразно, защото това има и много социален аспект, но е важно и да гледаме напред във времето какво и как ще правим за заместването им.
- Как гледате на предложението на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов КЕВР да отчита дейността си пред парламента. Нали комисията е независим орган…
- Като бивш член на КЕВР приемам подобни неща много лично и съм чувствителен по темата. Смятам,
че този законопроект, който вече е внесен в парламента от страна на „ВЪъзраждане“, е една доста популистка стъпка
- не трябва да се допуска КЕВР при изпълнение на своите функции да минава под шапката на парламента под каквато и да е форма. КЕВР трябва да продължи да действа като независим регулатор, каквато е неговата съществено роля и по регламент. Прави впечатление и фактът, че в проекта е заложено още НС да може да сменя целия екип на КЕВР, когато реши, а не само отделни комисари при изтичане на техните мандати. Това е директен инструмент на политическо овладяване на регулатора, което е недопустимо.
- Също така ще се дискутира и как НС да може да упражнява пряк контрол за формирането на цената на тока за потребителите. До какво ще доведе това?
- Това са абсолютни абстракции, които не почиват на здрава логика и противоречат и на правото на ЕС, противоречат на регулаторната логика в света. Да не забравяме, че по принцип регулирането не е измислено в Европа, а е въведено първо в САЩ, така че наистина става дума за нуждата да се отчитат световни тенденции. Това, което предлагат от „Възраждане“, противоречи на всички световни норми, свързани с регулирането, освен и на правото на ЕС – така че искрено се надявам, че този законопроект няма да стане закон. Вярвам, че в парламента има достатъчно здравомислещи хора, които няма да допуснат това. Ако пък случайно се стигне до такова решение, убеден съм, че ще има реакция и от европейските институции в контекста на върховенството на правото.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гост
Коментиран от #15, #20, #37, #41
09:18 02.11.2022
2 Иванчо+Марйка
Коментиран от #29
09:18 02.11.2022
3 Чекмеджан ефенди
09:19 02.11.2022
4 Майна
Не можело да се използват въглените ,както в Германия щото били приели ,,ангажименти,, ..
Кои и към кого,бе...?!
Кво щяло да стане след 10-15 г..?!
Ми при тези условия- пустиня ще стане...
Боже, има един призив ама ако го напиша ще го изтрият..
09:19 02.11.2022
5 Ссссст
09:20 02.11.2022
6 Тъжно
09:22 02.11.2022
7 НЕ ! НЕ СМЕ ГОТОВИ !
09:22 02.11.2022
8 Краси Марков
Сигурно всеки от нас може да регистрира една НПО като тази на Славчо, но никой от нас няма да може да говори в СМИ, както дават да говори на Славчо.
09:25 02.11.2022
9 зеленчук
09:28 02.11.2022
10 ДЕ А
09:28 02.11.2022
11 ъгъл
09:30 02.11.2022
12 Славчо Нейков един от Енергийната мафия
09:31 02.11.2022
13 Ттттт
Ще ми вземат имуществото и аз ще съм щастлив!!!
Тази няма да стане!
09:32 02.11.2022
14 85225789
Коментиран от #17, #22
09:37 02.11.2022
15 Коментар
До коментар #1 от "гост":
А отговорът е много прост!На България не й е отредено да бъде енергийно независима, военно независима, икономически независима и хранително независима държава!!!
Това го направиха слугите на Козяк 16, започвайки от 2004 при приемането ни в нато, та до ден днешен!!!
От средна развита икономика в Европа, станахме една жалка, зависеща, корумпирана, упадъчна, безперспективна, изчезваща държава!!!
Всичко гореописано е благодарение на управлявалите до тук антибългари!!!
Ето сега няма логика, защо при положение, че си имаме собствени мощности, сме били длъжни да пуснем тока на пазарни цени???
А нещо за елементите от национална сигурност да кажат тия същите тикви???
Страната трябва да има храна, армия и енергетика!!!
Останалото е плюнчене на зависими журналистки пред заспал народ!!!
09:37 02.11.2022
16 глоги
09:40 02.11.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 факт
09:53 02.11.2022
19 СЗО
10:04 02.11.2022
20 Долу ЕС
До коментар #1 от "гост":
Сметките не са тройни, а петорни ! Аз плашах 500 лв. ток на месец, сега ми дойде сметка от 2500 лв. и магазинчето ми фалира !Коментиран от #30
10:08 02.11.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Сттт
До коментар #14 от "85225789":
Това е целта!10:21 02.11.2022
23 12345
10:22 02.11.2022
24 🇧🇬🇷🇺
10:24 02.11.2022
25 грес
10:31 02.11.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Филип Ейджи
11:43 02.11.2022
28 Мамул
12:17 02.11.2022
29 бокоБРАВО КИРОАЛООО
До коментар #2 от "Иванчо+Марйка":
АЛООО НАЛИ ИСКАХТЕ ЕС И НАТО ....СЕГА ВИ ГО ВРЪЩАТ ЧЕПАТО ... РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ ТЕЗИ ФАШИСТКИ СЪЮЗИ МУ Е МАЙКАТА12:19 02.11.2022
30 бокоБРАВО КИРОАЛООО
До коментар #20 от "Долу ЕС":
АМА НАЛИ ИСКАШЕ ЕС И НАТО .... ТЕ ЧЕ ТИ П,ЛАТЯТ СМЕТКАТА ...12:21 02.11.2022
31 Защото сме подвластни на чужди закони
12:35 02.11.2022
32 Цар Симеон
12:36 02.11.2022
33 Ха-ха
12:40 02.11.2022
34 Евро глупости
Коментиран от #36, #40
12:50 02.11.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Ссссст
До коментар #34 от "Евро глупости":
Това е част от плана, но ще нулират и западяците!Идват тъмни дни за цивилизацията
13:19 02.11.2022
37 да бе
До коментар #1 от "гост":
питай дали са двайни и тройни, петорни и шесторни са цените на тока на свободния пазар спрямо това, което е било на регулирания.13:30 02.11.2022
38 дряновица
13:34 02.11.2022
39 Варненец
Заглеждали ли сте се в разбивката на сметката си за ток колко реално давате за производството му и колко е такса "пренос", "зелена енергия", акциз и нам си кво още.
Помните ли как падна първият кабинет на Борисов Тиквата? 2013 Енерго Про надписаха зимните сметки на хората и половин Варна излезе по улиците, а Енерго Про стояха един месец без прозорци и с омазаци с какво ли не фасади.
Тогава се заговори за "социално поносима цена" на тока. Тоест, докато си траем като жабите ще ни варят на бавен огън.
Цените скочиха почти двойно, което е към 75% инфлация. Цената на енергоносителите и горивата влияе пряко на цените на всичко останало.
А междувременно парламентарните дебили се занимават с това дали трябва да пращаме оръжия на Украйна и да приемаме еврото.
Днес излязоха два военни кораба от пристанището, а влязоха поне два петролни танкера и няколко кораба с насипни товари, най-вероятно украинско зърно.
Утре тия и във войната ще ни вкарат.
13:46 02.11.2022
40 Евроатлантик
До коментар #34 от "Евро глупости":
Брюкселското Политбюро е корупционно по своя генезис. То разпространява корупция, не я бори. Няма никакво европейско единство - показа го още ковид кризата, когато държавите си крадяха една на друга маски и респиратори, а после за едни имаше по 5 дози вакса, за други нито една.Същото е и сега - лобита на определени държави натискат за правила изгодни за тях. За нас нито знаят, нито ги е еня.
13:51 02.11.2022
41 Ал Тъпоне
До коментар #1 от "гост":
Според мен на този фундаментален въпрос може да отговори само Големият адронен колайдер!!!!!13:59 02.11.2022
42 Е.С.
14:02 02.11.2022
43 Матей преображенски
14:16 02.11.2022
44 Станко
14:16 02.11.2022
45 Е.С.
14:17 02.11.2022
46 случаен
Коментиран от #47
14:33 02.11.2022
47 Колега
До коментар #46 от "случаен":
ами тогава защо не гласувахте за тази партия която ви гарантираше че няма да допусне тази кражба на века с излизането на борсата на битовите потребители бре? Защо пак гласувате за тези които ви драха досега бре?14:46 02.11.2022
48 Иванов
15:59 02.11.2022
49 Вирус
21:46 02.11.2022
50 Не, не сме!!!
01:39 03.11.2022
51 Руцата
Станали това не трябва да им дадем да дишат
08:38 03.11.2022