2 Ноември, 2022 09:14 6 678 51

Готови ли сме за либерализация на тока за битовите потребители? Славчо Нейков пред ФАКТИ

  • славчо нейков-
  • енергетика-
  • зима-
  • ток-
  • битови-
  • потребители

Не трябва да се допуска КЕВР да мине “на ръчно управление“ от парламента, казва експертът

Готови ли сме за либерализация на тока за битовите потребители? Славчо Нейков пред ФАКТИ - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На свободен пазар на електроенергия, КЕВР не определя цената на електроенергията. Комисията има единствено роля на регулатор, който осъществява контрол над пазарните участници. Тя има правомощията да определя Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), размера на мрежовите тарифи и цена „Задължения към обществото“. Готова ли е България за посрещне нормално зимата… Пред ФАКТИ говори Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

- Г-н Нейков, когато говорим за кризи, то енергийната е тази, която касае всички. Какво да очакваме на енергийния пазар през зимата?
- Можете да чуете много мнения по темата и мненията на енергийните анализатори са важни, но най-важно е какво правят политиците и държавните институции. За мен трябва да разграничим това, което предстои за конкретната зима, от това, което е свързано с развитието на енергийния сектор по принцип. Моето виждане е, че ситуацията в България от гледна точка на енергийния сектор преди зимата въобще не изглежда лошо. Имаме обезпечен газ, при това цената на газа на световните пазари към момента пада. Това е единственият енергиен ресурс, който внасяме. Имаме достатъчно производствени мощности, които са в добро състояние. Имаме добре действащ регулатор в лицето на КЕВР. Цената за бита е ниска, а битовите потребители са на регулиран пазар. Така че държавните институции, тук визирам и КЕВР, отчитайки интересите на всички, имат възможност да защитят битовите потребители от големи трусове.

- Споменахте, че битовите потребители са на регулиран пазар на електроенергията у нас към момента, но плановете и исканията на ЕС са през 2024-а те да излязат на свободния пазар. Ще се случи ли…
- Темата за либерализацията на пазара също трябва да бъде разделена на две. Според Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) има една стъпка, свързана с либерализацията, която е предвидена още за тази година. И тя касае Националната електрическа компания (НЕК). Според ПВУ трябва за има законодателни промени, които са свързани с премахването на статута на НЕК като обществен доставчик и респективно премахване на квотите за регулирания пазар. Тази първа стъпка към либерализационния процес трябва да бъде обмислена много добре. Нямам представа как ще се развият нещата в парламента от гледна точка на промените в закона, защото такава промяна е необходима.
Що се отнася до либерализацията на пазара на дребно, още от сега трябва да има конкретен анализ какво и как ще се направи. При това на база коренно променената ситуация, която наблюдаваме в рамките на последната година.
Горното предполага, че реално трябва да се обсъдят и промени в самия План за възстановяване и устойчивост.

- Смятате ли, че сме готови за тази стъпка?
- Съпоставено към днешната действителност, нещата трябва да бъдат преразгледани. Към момента нямаме достатъчна яснота какво ще стане, защото ситуацията в последните месеци е много динамична. Няма как да дам еднозначен отговор дали сме готови, или не. Може да се окаже, че процесът ще се движи както е планиран, но аз имам съмнения в това отношение.

В момента не е време нито за резки движения, нито за много твърди ангажименти по отношение на либерализацията.

Нещата формално опират до правителството. То обаче не може да направи подобни ходове само, а трябва да има и обществена дискусия по темата.

- Голям плюс за България в момента е това, че си имаме АЕЦ „Козлодуй“. Но все повече предложения се правят в НС за присъединяване на нови мощности от възобновяеми източници. Колко можем да си позволим?
- Ще ви дам няколко факта в тази връзка. В началото на октомври Институтът за енергиен мениджмънт проведе една конференция, посветена на инвестициите в мрежите. Един от говорителите бе изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев. Той посочи, че

към 6 октомври т.г. има подадени проекти за повече от 25 000 мегавата от нови възобновяеми мощности, които чакат да бъдат присъединени.

За справка ще кажа, че към момента в България всички реално действащи мощности са около 11 000 мегавата. С други думи, двойно повече мощности от действащите чакат присъединяване. При това без да отчитаме заявеният интерес за присъединяване на ВЕИ мощности към мрежите на средно и ниско напрежение, тоест на ниво оператори на разпределителни мрежи. И това е много съществен проблем -

в момента мощностите, които чакат присъединяване, са толкова много, че е нереалистично това да стане при настоящото състояние на мрежата.

Не случайно едно от големите очаквания в електроенергийния сектор е свързано именно с инвестиции в мрежата. ПВУ и държавната политика обаче са насочени повече към мрежата на ЕСО, но не и към разпределителните мрежи. И това трябва да бъде променено като тези бъдещи инвестиции в мрежите да не се заплащат само през цената на енергията, а да се ангажират публични средства за тази цел, вкл. и от европейските фондове, но политиците ни трябва да осигурят достъп до такова финансиране. Да не говорим за планирането, за технологичните стъпки, за администрирането на процеса и т.н.

- ЕС май разбра по трудния начин, че не е готова за затварянето на въглищните централи. В Германия и Австрия отново пускат в експлоатация такива. Ние имаме големи мощности, но има ли как да ги запазим?
- Това е въпрос за 1 млн. лева? Тук пак трябва да разграничим нещата. От една страна са ангажиментите, които сме поели, свързани с преустановяване ползването на въглища. От друга страна са реалностите. В момента виждаме, че въглищата изживяват някакъв ренесанс във връзка с кризата с производство на електроенергия на приемливи цени. България в това отношение разчита на повече от 40% ток, произведен на база собствени въглища. С други думи, от гледна точка на днешната ситуация има местен ресурс, който да използваме за енергийната ни сигурност. При при настоящите екстремни обстоятелства нашата електроенергийна система играе стабилизираща роля за целия регион. И това ще продължи още доста време, но няма да продължи вечно – т.нар. „Зелена сделка“ върви напред. Зелената трансформация е неизбежна, но в същото време трябва да се мисли за нови технологии, свързани с обезпечаване производството на енергия. България е поела ангажименти пред ЕС, както и всички останали страни в общността, но ни трябва стратегическа преоценка на ситуацията – защото към днешна дата е добре, че имаме въглищни централи, но какво ще стане след 10, 15 години е въпрос на анализ и затова трябва да мислим и в тази посока. Технологиите се развиват с големи темпове, цените на енергията от възобновяеми източници падат бързо. Енергийната ефективност също върви много интензивно напред. Запазването на въглищните мощности в един средносрочен план е изключително целесъобразно, защото това има и много социален аспект, но е важно и да гледаме напред във времето какво и как ще правим за заместването им.

- Как гледате на предложението на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов КЕВР да отчита дейността си пред парламента. Нали комисията е независим орган…
- Като бивш член на КЕВР приемам подобни неща много лично и съм чувствителен по темата. Смятам,

че този законопроект, който вече е внесен в парламента от страна на „ВЪъзраждане“, е една доста популистка стъпка

- не трябва да се допуска КЕВР при изпълнение на своите функции да минава под шапката на парламента под каквато и да е форма. КЕВР трябва да продължи да действа като независим регулатор, каквато е неговата съществено роля и по регламент. Прави впечатление и фактът, че в проекта е заложено още НС да може да сменя целия екип на КЕВР, когато реши, а не само отделни комисари при изтичане на техните мандати. Това е директен инструмент на политическо овладяване на регулатора, което е недопустимо.

- Също така ще се дискутира и как НС да може да упражнява пряк контрол за формирането на цената на тока за потребителите. До какво ще доведе това?
- Това са абсолютни абстракции, които не почиват на здрава логика и противоречат и на правото на ЕС, противоречат на регулаторната логика в света. Да не забравяме, че по принцип регулирането не е измислено в Европа, а е въведено първо в САЩ, така че наистина става дума за нуждата да се отчитат световни тенденции. Това, което предлагат от „Възраждане“, противоречи на всички световни норми, свързани с регулирането, освен и на правото на ЕС – така че искрено се надявам, че този законопроект няма да стане закон. Вярвам, че в парламента има достатъчно здравомислещи хора, които няма да допуснат това. Ако пък случайно се стигне до такова решение, убеден съм, че ще има реакция и от европейските институции в контекста на върховенството на правото.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 гост

    90 0 Отговор
    Въпросът е готови ли са битовите за двойни и тройни цени?

    Коментиран от #15, #20, #37, #41

  • 2 Иванчо+Марйка

    96 1 Отговор
    Това е абсурд. По-добре да плащаме неустоки на ЕС отколкото да се пускат битовите на свободния пазар. Ще ни отрежат главите през кръста. ЕС да си гледат работата.

    Коментиран от #29

  • 3 Чекмеджан ефенди

    85 0 Отговор
    На тогава ще я втасаме яко. Това не трябва да се допуска да се случва. Битовите трябва да стоят на регулирания пазар. ТОВА КАЗА НАРОДА. Точка.
  • 4 Майна

    64 1 Отговор
    Този хем е ,,чувствителен,, хем е алчен..,ха ха ха..
    Не можело да се използват въглените ,както в Германия щото били приели ,,ангажименти,, ..
    Кои и към кого,бе...?!
    Кво щяло да стане след 10-15 г..?!
    Ми при тези условия- пустиня ще стане...
    Боже, има един призив ама ако го напиша ще го изтрият..
  • 5 Ссссст

    64 0 Отговор
    Това ще е началото на края......на политиците!!!
  • 6 Тъжно

    72 0 Отговор
    Което правителство го въведе ще си подпише смъртната присъда. Това не трябва да се случва.
  • 7 НЕ ! НЕ СМЕ ГОТОВИ !

    38 0 Отговор
    Потребителите все още не са се снабди и на 100% с машинки за пренавиване.
  • 8 Краси Марков

    43 0 Отговор
    Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

    Сигурно всеки от нас може да регистрира една НПО като тази на Славчо, но никой от нас няма да може да говори в СМИ, както дават да говори на Славчо.
  • 9 зеленчук

    16 0 Отговор
    Теменушка с чушка.
  • 10 ДЕ А

    59 0 Отговор
    кривогледия ти либерален прод ажник. ТОКА ТРЯБВА ДА Е ДЪРЖАВЕН И АЕЦ БЕЛЕНЕ ТРЯБВА ДА ПРЕБЪДЕ, А ЕС ДА СИ ЗАВРАТ ПРОЕКТИТЕ ДЕ СЛЪНЦЕ НЕ УГРЯВА. Моят дан за бит е капка във вените на моята държава а не донорство на някой си никой
  • 11 ъгъл

    45 0 Отговор
    Ако си мълчим и си траем,ще стоим на тъмно,гладно и на студено.
  • 12 Славчо Нейков един от Енергийната мафия

    44 0 Отговор
    Тази Мафия е виновна за, високите сметки за ток на Битови и промишлени потребители!! Докато тази Мафия командва НЕК и КЕВР, ще става, се по лошо на Енергийния пазар!! Тази Мафия е като Стоглава ламя!!
  • 13 Ттттт

    38 0 Отговор
    Мислят си, че като се опитат да изпратят чси на всички на хората ще им пука за законите ли?
    Ще ми вземат имуществото и аз ще съм щастлив!!!
    Тази няма да стане!
  • 14 85225789

    56 0 Отговор
    Не е нужно да си експерт или специалист да разбереш че си е кожодерство и следват инфаркти,инсулти и пълнене на гробищата и тъмнк блокове и къщи и заведени дела за не изплатена сметка за ток.Ей тва виждам аз от излизане на свободния пазар .

    Коментиран от #17, #22

  • 15 Коментар

    66 0 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    А отговорът е много прост!
    На България не й е отредено да бъде енергийно независима, военно независима, икономически независима и хранително независима държава!!!

    Това го направиха слугите на Козяк 16, започвайки от 2004 при приемането ни в нато, та до ден днешен!!!

    От средна развита икономика в Европа, станахме една жалка, зависеща, корумпирана, упадъчна, безперспективна, изчезваща държава!!!

    Всичко гореописано е благодарение на управлявалите до тук антибългари!!!

    Ето сега няма логика, защо при положение, че си имаме собствени мощности, сме били длъжни да пуснем тока на пазарни цени???
    А нещо за елементите от национална сигурност да кажат тия същите тикви???
    Страната трябва да има храна, армия и енергетика!!!
    Останалото е плюнчене на зависими журналистки пред заспал народ!!!
  • 16 глоги

    44 0 Отговор
    Готови ли сме за либерализация на тока за битовите потребители? ГОТОВИ ЛИ СМЕ ,ЕНЕРГОТО ДА НИ ИЗПРАЗНИ ДЖОБОВЕТЕ? Това се пита в задачата. Защото в България заплатите и пенсиите са ниски и след плащането на сметките,не ще има пари за каквото и да било. Няма да шишкавееме. Изключая депутатите.
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 факт

    55 0 Отговор
    Искам да задам на политиците и експертите един въпрос: АЕЦ Козлодуй е строена и се поддържа с нашите пари и парите на родителите ни. АЕЦ е държавна собственост, т.е. собственост на всички нас. Кажете ми възможно ли е нашата АЕЦ да продава на нас, нейните собственици, призведената електроенергия на пазарни цени? Защото, ако смята така да я продава, значи трябва да ни плащат дивидент от печалбата.
  • 19 СЗО

    24 1 Отговор
    A ПАВЕЦ Чаира кога ще го оправят?
  • 20 Долу ЕС

    43 0 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    Сметките не са тройни, а петорни ! Аз плашах 500 лв. ток на месец, сега ми дойде сметка от 2500 лв. и магазинчето ми фалира !

    Коментиран от #30

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Сттт

    9 0 Отговор

    До коментар #14 от "85225789":

    Това е целта!
  • 23 12345

    40 1 Отговор
    Какъв е смисълът от този свободен пазар,като винаги цените са минимум двукратно по-високи от регулирания пазар.Защо да не си купуваме ток от производителя на нормални цени, а да пълним с пари , някакви легитимирани посредници , които ти продават ток виртуално на хартия от някой забутан офис или апартамент.Те могат да направят картели и да си определят каквито цени си искат,а когато държавата помага,реално се съгласява да спонсорира същите тези спекуланти.Това е едно законно обирджийство. Такива свободни пазари може да има за зарзават или занаятчийски услуги,но не и в енергетиката ,където се споделя една и съща преносна мрежа.Това са изключително малоумни решения.
  • 24 🇧🇬🇷🇺

    40 1 Отговор
    Готови сме да ви изритаме и ви пратим в Украйна продажни евроатлантици
  • 25 грес

    30 0 Отговор
    Без да съм чел писанието ми става ясно на първично ниво, че отново ще се плаща по-скъпа услуга. Значи отново ще ни дерат кожите тези вампири.
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Филип Ейджи

    17 0 Отговор
    Ще стане като в Украйна, бум и мрак-тука, щрак и мрак!
  • 28 Мамул

    22 0 Отговор
    Либерализацията е замаскиран обир! Същността на либерализацията е "обратна осмоза". Ресурса от по-бедните страни преминава към по-богати страни.
  • 29 бокоБРАВО КИРОАЛООО

    20 1 Отговор

    До коментар #2 от "Иванчо+Марйка":

    АЛООО НАЛИ ИСКАХТЕ ЕС И НАТО ....СЕГА ВИ ГО ВРЪЩАТ ЧЕПАТО ... РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ ТЕЗИ ФАШИСТКИ СЪЮЗИ МУ Е МАЙКАТА
  • 30 бокоБРАВО КИРОАЛООО

    12 0 Отговор

    До коментар #20 от "Долу ЕС":

    АМА НАЛИ ИСКАШЕ ЕС И НАТО .... ТЕ ЧЕ ТИ П,ЛАТЯТ СМЕТКАТА ...
  • 31 Защото сме подвластни на чужди закони

    22 0 Отговор
    Вече не съм сигурен какви точно са ползите ни от това прословуто "членство" в ЕС. Само проблеми но създават с глупаво законодателство, а парите които се дават се вземат неколкократно обратно от българските граждани под формата на увеличени цени, такси, регулации, които задушават бизнеса и разбира се корупция, която се генерира непрекъснато около т н. европейски програмни схеми. Ако оцеляването на българите ще е заложено на карта, по-добре да се оттеглим любезно от тази политическа и прогресивно вредна организация. Светът няма да спре да се върти, а слънцето ще продължи да изгрява сутрин. Няма да теглим всички заради благосъстоянието на шепа мошеници, които "усвояват" евро-фондове. Ще си върнем суверенитета и най- после ще поемем отговорност за собствените си бъднини. Нищо лошо няма в това. Иначе животът ни ще премине в разрешаване на проблеми, създадени в Брюксел и Берлин. Ако пък това положение устройва мнозинството наши съграждани, тогава да продължаваме да стоим в тази организация. Добре е да има допитване до българския народ. По-скоро, отколкото по-късно.
  • 32 Цар Симеон

    20 2 Отговор
    Готови сме! А вие готови ли сте ? Защото в момента, в който вдигнете тока на бедните, такава революция ще вдигнем, че освобождението 1878ма и 9 септември 1944 ще ви се видят като спор за паркомясто ...
  • 33 Ха-ха

    21 0 Отговор
    На нито един здравомислещ българин не би му хрумнали всички тези евро простотии за борсовизация (не либерализация) на тока или зелени сделки, ако не бяхме "член" на безсмисления ЕС. Гаранция, нито един ....
  • 34 Евро глупости

    19 0 Отговор
    Основната цел е да се изравнят цените на енергийните източници в целия ЕС. Защото бил "общ" единен пазар... Порокът е, че въобще не се отчита различните равнища на цени, доходи, данъци и енергийна инфраструктура в отделните държави. Цените ще оксилират както се вижда към най високите в блока, вследствие на което масово ще оценят гражданите на онези държави, в които цените са били най-ниски. Практически ще бъде поставено под въпрос физическото оцеляване на гражданите в тези държави, а бизнесите там неминуемо ще фалират , а онези които оцелеят ще станат неконкурентноспособни. Чувствителното увеличаване на цените ще генерира продължителна инфлация в тези държави, която няма да може да бъде овладяна може би десетилетия. Ще има засилен миграционен натиск към държави с по- високи номинални равнища на доходите, а инвестициите ще секнат.

    Коментиран от #36, #40

  • 35 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 36 Ссссст

    15 0 Отговор

    До коментар #34 от "Евро глупости":

    Това е част от плана, но ще нулират и западяците!
    Идват тъмни дни за цивилизацията
  • 37 да бе

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    питай дали са двайни и тройни, петорни и шесторни са цените на тока на свободния пазар спрямо това, което е било на регулирания.
  • 38 дряновица

    14 0 Отговор
    на следващите избори може и да няма желаещи да управляват, сега се дърпат да правят правителство и да поемат отговорност. Който изведе битовите абонати на свободен пазар, не само че няма да има място в политиката, но и дано да се измъкне жив от страната. Трябва да е някой като Кирчо и Кокорчо, с двойно гражданство, приема закона и бяга със самолета.
  • 39 Варненец

    12 1 Отговор
    Така ли му викат вече? Либерализация на пазара? Аз пък си мислех, че искат да пуснат едни прекупвачи, дето да се закачат да слагат надценки, та да храним и тях.
    Заглеждали ли сте се в разбивката на сметката си за ток колко реално давате за производството му и колко е такса "пренос", "зелена енергия", акциз и нам си кво още.
    Помните ли как падна първият кабинет на Борисов Тиквата? 2013 Енерго Про надписаха зимните сметки на хората и половин Варна излезе по улиците, а Енерго Про стояха един месец без прозорци и с омазаци с какво ли не фасади.
    Тогава се заговори за "социално поносима цена" на тока. Тоест, докато си траем като жабите ще ни варят на бавен огън.
    Цените скочиха почти двойно, което е към 75% инфлация. Цената на енергоносителите и горивата влияе пряко на цените на всичко останало.
    А междувременно парламентарните дебили се занимават с това дали трябва да пращаме оръжия на Украйна и да приемаме еврото.
    Днес излязоха два военни кораба от пристанището, а влязоха поне два петролни танкера и няколко кораба с насипни товари, най-вероятно украинско зърно.
    Утре тия и във войната ще ни вкарат.
  • 40 Евроатлантик

    11 0 Отговор

    До коментар #34 от "Евро глупости":

    Брюкселското Политбюро е корупционно по своя генезис. То разпространява корупция, не я бори. Няма никакво европейско единство - показа го още ковид кризата, когато държавите си крадяха една на друга маски и респиратори, а после за едни имаше по 5 дози вакса, за други нито една.
    Същото е и сега - лобита на определени държави натискат за правила изгодни за тях. За нас нито знаят, нито ги е еня.
  • 41 Ал Тъпоне

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    Според мен на този фундаментален въпрос може да отговори само Големият адронен колайдер!!!!!
  • 42 Е.С.

    14 0 Отговор
    Либерализацията се пробутва на едни глупаци, които трябва да бъдат ограбени, икономиката доунищожена, а демографският потенциал изсмукан!
  • 43 Матей преображенски

    11 0 Отговор
    Колкото и да дрън-кат и слово-блуд-ствуват,ясно е като бял ден,че са решили да оставят обикновените бедни потребители на произ-вола на чуждестранни гра-би-тели,ДКЕВР трябва да го закрият окончателно и хората масово да излизат на отявлени протести.Как ти е хала,като вдигнат тока и други консумативи няколко пъти,ще ни запратят в де-ре-дже,по-ока-яно от украинското,без война ще ни докарат хуманитарна ката-строфа.
  • 44 Станко

    9 0 Отговор
    Тоя, като го гледам и ми се драйфа. Цветя и рози е в България, да изкараме тая зима, ама за следващите нямаме стратегия. Днес цените са ниски, а в други ден може да са по три. Няма отърване от енергийната мафия.
  • 45 Е.С.

    7 0 Отговор
    Правителството на Германия ще осигури до 200 милиарда евро за подкрепа срещу нарастващите цени на електроенергията, заради което се скараха с Франция. Излиза, че има по-равни от всички равни.
  • 46 случаен

    11 0 Отговор
    сега вече ще ни вземат къщите,нали им трън в очите,че сме с най много собствени жилища на глава от населението в ес,онова нищо дет мадритския вампир го докара,велчев ,беше казал,че не може да сме бедни и да имаме собствени жилища

    Коментиран от #47

  • 47 Колега

    7 0 Отговор

    До коментар #46 от "случаен":

    ами тогава защо не гласувахте за тази партия която ви гарантираше че няма да допусне тази кражба на века с излизането на борсата на битовите потребители бре? Защо пак гласувате за тези които ви драха досега бре?
  • 48 Иванов

    7 0 Отговор
    Малоумници такива като сключвайте договора с ЕС. Защо не казахте че след години битовите потребители ще минават на промишлен ток това е много сериозно и трябва час по скоро да се премахне за България ако управниците не искат бунтове скоро трябва да се задействат.
  • 49 Вирус

    7 0 Отговор
    Пак нищо не се казва кажи специалисте колко ще стане киловата след либерализацията щото фирмите вече гризнаха дървото
  • 50 Не, не сме!!!

    2 0 Отговор
    Не сме и няма да бъдем. Когато заплатата ми стане депутатска тогава. Този път се оляха и народа ще ги изрине.
  • 51 Руцата

    3 0 Отговор
    Готов ли е народа за анархия?
    Станали това не трябва да им дадем да дишат