В Курск предложиха да се забрани излъчването на музика от недружелюбни страни, включително в търговски центрове. Причината е обида към традиционните ценности и неуважение към руската култура. Местният омбудсман по правата на човека не само подкрепи инициативата, но и предложи да се обърне внимание на репертоара на кината. Политическият анализатор на "Комерсант FM" Дмитрий Дризе смята, че подобни инициативи не винаги са от полза за държавата и могат да доведат до "поредното главоболие".
Регионална инициатива, този път от района на Курск, предполага забрана за излъчване на обществени места, включително търговски центрове, музика и песни от недружелюбни страни. Местният омбудсман по правата на човека Владимир Фирсов не само подкрепи инициативата, но и предложи да се разшири офанзивата срещу вражеската култура, по-специално, като се обърне внимание на репертоара на местните кина.
Да, и до ден днешен не ни показват онова кино, което искаме и което трябва. Така излиза... Освен това е интересно, че Западът не позволява това да се случи в рамките на санкции, но все пак намираме вратички, за да не лишим населението от холивудските произведения. Припомняме изказването на Дмитрий Анатолиевич Медведев: „Търсете правилните пирати“.
Тоест смисълът е такъв - пак ще гледаме от злоба, само и само да ви направим напук. Като цяло е логично, основното е да се намери идеологическа обосновка, за да няма оплаквания за пренебрегване на традиционните ценности. И всъщност, ако откажете недружелюбните продукти, същите кина рискуват да фалират.
Но ако филмите са забранени по идеологически причини, тогава вероятно ще трябва да се национализира индустрията и да се възроди нещо като Държавния филмов комитет на СССР и официалното одобрение на филмовата продукция в специални органи. Преди това се наричаше цензура, сега може да се нарече и по друг начин, но това няма да промени същността.
Така стигаме до същината на проблема. Изглежда, че това е поредната инициатива от терена, с която трябва да свикнете много време. Сега много неща се предлагат от различни социални активисти, включително откровено абсурдни.
В съвременна Русия обаче все повече се сблъскват съветското минало, да го наречем така, и все още капиталистическото настояще.
Частните кина и молове се опитват да привлекат публика, като показват интересни филми и пускат качествена музика, която често идва от недружелюбни страни. Ако всичко това бъде отменено, тогава ще има плитка скучна "лъжичка", която никой няма да лапне. Който не знае какво е това, нека разгледа старите снимки и филмови кадри от предаването „В работен ден” и „Сутрешна поща”, както и да чуе социално близки певци, борци срещу капитализма и колониализма.
По принцип, добре, можете да живеете с това: слушайте правилната музика, гледайте същите филми, ако, разбира се, бъдат намерени. Можете също така да изоставите пазарната икономика, да върнете държавните цени, държавните магазини, държавните кина и т.н.
Все пак в страната има определена прослойка от населението, може да се нарече елита, която ще живее както иска: със западна музика, чужди филми и всички други елементи на долче вита. Докато има такова социално разслоение, всички тези инициативи на "гневната публика" едва ли ще постигнат целите си на 100%.
И така, в бизнесът в сектора на услугите отново възниква някакво силно главоболие. Не може да се каже, че това е много добре за държавата, но, както се казва, нищо не може да се направи - това е същността на историческия момент.
Телеграм канал "Комерсант FM"
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Адам Хилтън
17:10 26.07.2023
2 Тома
17:17 26.07.2023
3 АЗ САМО ДА ПИТАМ
Балет, музика, театър, кино, спорт а????
17:45 26.07.2023
4 пътник
17:52 26.07.2023
5 Копейка
18:47 26.07.2023
6 Матей преображенски
21:08 26.07.2023