Григор Димитров стартира убедително в Ротердам

• шаповалов-
  • ротердам

Българският тенисист победи 16-ия в света Денис Шаповалов с 2:0 сета

Григор Димитров стартира убедително в Ротердам - 1

Григор Димитров започна прекрасно участието си на турнира в Ротердам, елиминирайки осмия поставен в основната схема Денис Шаповалов след 6:3, 7:6(3) в първия кръг.

Григор направи пробив още при първото подаване на канадеца и нямаше проблеми да спечели първия сет с 6:3. Далеч по-оспорвана бе втората част, в която двамата печелеха на свой сервис и нямаше пробив. Така се стигна до тайбрек, в който българинът триумфира със 7-3 точки и след 7:6 гейма ликува с победата.

Първи сет
Най-добрият български тенисист започна трудно и губеше с 15-40 на свой сервис в първия гейм, но все пак успя да спечели подаването си. Първият сервис-гейм на канадеца също бе доста оспорван, а Григор имаше три шанса за пробив и при последния го направи, за да поведе с 2:0. След това Димитров затвърди лесно пробива за 3:0. Шаповалов успя да спечели второто си подаване след нов оспорван гейм и намали на 3:1. Последва нов лесен гейм за българина при негово подаване и той поведе с 4:1. 20-годишният канадец спечели на нула при свой сервис, а Григор отвърна със същото за 5:2. След нов оспорван гейм Шаповалов намали на 5:3. Димитров отново взе лесно своето подаване и затвори сета при 6:3.

Втори сет
Канадецът стартира по-концентрирано втория сет и успя да спечели подаването си. Григор обаче продължи с мощната си игра на свой сервис и изравни резултата. След няколко колебливи точки в третия гейм, Димитров имаше шанс при 30:30 да направи нещо повече, но Шаповалов показа здрави нерви и спечели гейма. Григор също взе своя сервис, а канадецът отново поведе в резултата - 3:2 без пробиви.

Първия по-труден гейм за Димитров дойде след това. Шаповалов успя да докара нещата до 40:40, но след това и с малко доза шанс Григор успя да спечели подаването си и да изравни резултата. Нов силен гейм за канадеца направи резултата 4:3 в негова полза. Димитров отново трябваше да се потруди здраво, за да спечели подаването си. Все пак, за момента Григор показа стабилна психика отново успя да спечели сервиса си. Канадецът обаче се успокои в тези минути и отпусна ръката. Това моментално доведе успех на нула в гейм номер 9 от втория сет и 5:4 за канадеца.

Двойна грешка и няколко пресилени удара доведоха нещата до сетбол в полза на Шаповалов. Григор обаче го спаси със силен сервис в десетия гейм от втория сет. Нервите отново взеха връх и Шаповалов все по-често показваше раздразнението си. Кулминацията бе при 5:5, когато една от ракетите му бе ударена с всичка сила в земята. Шаповалов обаче отново поведе, след като концентрира гнева си в силата на ударите си и Григор нямаше шанс - 6:5 за канадеца. Димитров се помъчи, но все пак успя да докара нещата до тайбрек във втория сет.

В него Григор дръпна с минипробив още в началото. Грешка на Димитров, обаче отново изравни нещата - 2:1 точки за българина. След това грешка на канадеца даде аванс на Григор с 3:2 точки. Българинът успя да си спечели и двете подавания, с което дръпна с 5:2. Последва ново силно разиграване, в което Григор си правеше каквото искаше със своя опонент. Димитров стигна до три мачбола при 6:3. За радост той реализира още първия и спечели двубоя.