• суперкупа на испания-
  • атлетик билбао-
  • барселона

Атлетик Билбао постави Барселона на колене и вдигна Суперкупата на Испания (ВИДЕО) - 1

Атлетик (Билбао) победи Барселона във финала за Суперкупата на Испания и триумфира с трофея от надпреварата.

Битката на стадион "Естадио де Ла Картуха" в Севиля приключи при резултат 3:2 за съперниците на каталунците. Барса можеше да завоюва отличието за 14-ти път в клубната си история, водеше с 2:1, но допусна изравняване в края.

Красив гол на Иняки Уилямс в продълженията на срещата пък донесе крайната победа на "червено-белите".

Тимът на Роналд Куман се класира трудно за мача за трофея, след като през седмицата надигра след дузпи Реал Сосиедад, като редовното време завърши при резултат 1:1. Баските пък поднесоха сериозна изненада, елиминирайки с 2:1 Реал (Мадрид).

Първото полувреме премина в спокойно темпо чак до заключителните си няколко минути.

В началото на двубоя Барселона допусна съперника си в близост до наказателното поле, но от това не следваше нищо опасно за Тер Щеген.

Посоченият от легендата Ривалдо за най-добър в историята на клуба на поста си, имаше само един момент, в който трябваше да се намесва, когато Капа стреля от далечна дистанция и стражът уверено изби.

Колегата му на отсрещния край от терена имаше повече работа, като му се наложи да се намесва при скоростни акции на Алба и Гризман.

В една от ситуациите пред вратата на Атлетик, вратарят на тима не би имал шансове за адекватна реакция при бомбен изстрел на Меси към целта, но за щастие на символичните гости, топката премина над вратата.

В 40-ата минута резултатът беше открит. Алба напредна по левия фланг на каталунците, прати кълбото към Меси, който по брилянтен начин го продължи към включилия се на скорост Гриман, за когото остана единствено от близка дистанция да открие резултата.

Още в първата си атака след подновяването на играта обаче баските изравниха. Уилямс се отчете с чудесна асистенция към Оскар Де Маркос, който бързо върна тима си в срещата.

До почивката нови попадения не бяха реализирани.

След оспорвана втора част и множество нарушения по цялата дължина на терена, се стигна до гол с глава на Раул Гарсия.

Повторенията обаче показаха, че попадението е реализирано от засада. Последва разглеждане на ситуацията със системата ВАР, което доказа правотата на взетото от страничния съдия решение. Голът не беше признат.

В 77-ата минута Барселона направи сериозна крачка към спечелването на двубоя, като отново Гризман се разписа за тима. И тук имаше съмнения за засада, но кадрите показаха, че пасът на Дембеле идва в правилния момент, а няма нищо нередовно и при реализирането на самото попадение.

Марселино направи четири мигновени промени в първоначалния си състав, но каквото и да опитваха състезателите на тима му, нова промяна в резултата не следваше.

Тя дойде в самия край на редовното време, когато Виялибре засече центриране в пеналта за 2:2.

Едно от най-красивите попадения през сезона пък бе реализирано от Иняки Уилямс, само 3 минути след началото на продълженията, с което Атлетик се добра до победата и до отличието от надпреварата.

Футболистите на Атлетик приключиха битката с много лежане по тревата и напрежението се покачи.

Минута преди изтичането на 120-те, нервите на Меси не издържаха и той удари Виялибре в лицето. Главният съдия разгледа ситуацията на повторение и реши да изгони директно аржентинския лидер на каталунците.