Употребявам думата жестоко, не в смисъл на безжалостно, а на красиво. Жестоко пребиване в Нове место, Чехия.
Йоханес Тингес Бьо, Щурла Холм Леграйд, Ветле Шастад Кристиансен, Йоханес Дале-Скевдал, Тарей Бьо. Йоханес спечели златото на преследването от Световното по биатлон, а брат му Тарей затвори петицата в неделя. Всичките норвежци.
12,5 километра ски-бягане и 4 стрелби и първите петима са от една държава.
Скандинавските съседи на Норвегия, големите сили в биатлона Германия, Франция, Италия. САЩ и Канада. Страни с успехи от централна Европа като Полша и домакините от Чехия.
Всичките капо, всичките разбити в състезанието. Украинците са в много слаба форма в сравнение с минали години и това има оправдание - във война са. Руснаците и беларусите дори не стартираха на Световното заради войната, не по спортни причини.
Това, че руснаците ги няма в биатлона (световния) сега не е оправдание за тях. Ако нямаше война в близост до България или ако военните действия не бяха толкова продължителни? А ако от централата по биатлон, въпреки войната, като в тениса бяха взели друго решение?
Няма място за оправдания пред никой. Норвегия с население към 5 милиона и половина души показва какво е спортен строй.
Строй, в който всички могат да тренират, в който има метро от столицата Осло до пистите в Холменколен, писти, които са със съблекални масово за всички. Място, където корупцията, кражби и т.н порочни действия са минимализирани тотално.
Ясен пример: Всякакви държави, както и нашата родина опитват да увеличават премиите за олимпийски медали като се счита, че така спортистите ще са максимално мотивирани, може би, но!
На последната зимна олимпиада в Пекин ние не взехме медал. Норвежците бяха първи по общ брой медали и по златни отличия. Те събраха повече злато на Олимпиадата от САЩ и Руския олимпийски комитет накуп. Едните са към 500 милиона сборно, другите 5,5. И в трите страни има сняг...
И любoпитното е, че викингите не получиха финансови премии за 16-е златни медала, 8-те сребърни и 13-те бронзови.
Норвегия прави всичко възможно да осигури отлични условия за подготовка (бази, треньори, екипировка, щабове) на спортистите си. Оттам насетне има международни наградни фондове, реклами заради високия престиж и т.н.
Кои работят по-добре в спорта, ние или те? Риторичен въпрос. Норвегия е за пример в световен мащаб. И няма нищо по-красиво в професионалния спорт от това да видиш петима норвежци пред целия свят, който развива биатлон. Защото е заслужено.
Коментар на Тервел Илиев
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДрБр
13:24 12.02.2024
2 Леле -леле
13:26 12.02.2024
3 Не знам кой е този господин,
13:31 12.02.2024
4 Чук и сръб
На всички ни стана ясно, че новежките биатлонисти ти са слабост - няма лошо.
И аз се кефя ,когато първите три или повече места са заети само от един флаг.
Но ако трябва да сме коректни, същата статия можеш да напишеш и за женският биатлон на Франция!
Но , ти си знаеш.
Само един въпрос - вярно ли е , че всички биатлонисти на Норвегия са астматици, и подобно на американските лекоатлети и Надал, се ползват с по-различни допинг-стандарти?
13:48 12.02.2024
5 Пак руснаците?
13:57 12.02.2024
6 Съдията Дред
Коментиран от #9
13:57 12.02.2024
7 Отец Дионисий
14:05 12.02.2024
8 Госあ
14:11 12.02.2024
9 Сандо
До коментар #6 от "Съдията Дред":
Същото питаше и Иван Славков,и набързо британците,майстори на тайните мръсни операции,му спретнаха едно компроматче.От тази точка авторчето много добре се е ориентирало кого да хвали и по кого да пплюе.14:25 12.02.2024