14 Февруари, 2014 13:30 802 0

Над милион продадени билети в Сочи

  • сочи-
  • продадени билети-
  • олимпиадата-
  • разходи-
  • рекордните

Въпреки това се очаква разходите за Олимпиадата да нараснат още

Над милион продадени билети в Сочи - 1
Снимка: БТА/ AP

Броят на продадените билети за състезанията от Зимната Олимпиада в Сочи премина границата от един милион, съобщиха домакините.

В Олимпийския парк в руския курорт в четвъртък са присъствали рекордните за Игрите досега 106 хиляди души в сравнение със 70-75 хиляди от предишните пет състезателни дни. Причина за това е първото участие на руския национален отбор в турнира по хокей на лед за мъже, който вчера победи Словения с 5:2.

"Доволни сме от атмосферата по трибуните на състезанията от олимпийската програма", коментира шефът на организационния Дмитрий Чернишенко. Той допълни, че церемониите по награждаването на призьорите от отделните дисциплини на централния площад в Олимпийския парк досега са посетени от над 500 хиляди души.

Въпреки приходите от добрия тираж на билети, разходите за най-скъпата олимпиада в историята могат да продължат да се увеличават и след нея, пишат руските средства за масова информация. Това е свързано с факта, че властите още не са решили, какво ще стане със Сочи след Игрите, пише руското издание „Аргументи и факти".

Издръжката на олимпийските обекти в Сочи ще погълне около 7 млрд. долара в близките три години, защото още не се знае за какво точно да се използва построеното, пише Bloomberg.

Ръководителят на инвестиционния фонд „Интеррос" Владимир Потанин предлага на руските власти там да бъде създадена специална икономическа зона. Работата е там, че милиардерът е собственик на ски-курорта „Роза Хутор" в Сочи. А създаването на специална икономическа зона ще му позволи да икономисва от данъци и за 15 години да си покрие разходите, похарчени за проекта. Но местните власти, естествено, не прегръщат тази идея, тъй като ако се въведат данъчни преференции, това ще бъде в ущърб
на местния бюджет.

Понастоящем в Русия действат около 20 такива специални икономически зони, чиито жители се ползват с преференции във вид на освобождаване от данък имущество, поземлен и транспортен данък, а данък печалба вместо задължителните 20%, там са 15,5%.

Собственикът на компания „Базовый элемент" Олег Дерипаска пък предложи Сочи да стане конкурентен европейски курорт. Но за реализацията на тази идея са необходими допълнителни инвестиции в размер на 10-15% от вече похарчените за строителството на олимпийската инфраструктура средства.

„На Сочи му трябват година и половина - две довършителни работи, за да стане курорт, който да бъде конкурентен не само на курортите от България, Турция и Египет, но и на европейските", - смята милиардерът.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА