• спорт-
  • олимпийски игри-
  • париж 2024

Нов олимпийски рекорд след нечовешка гонка (ВИДЕО) - 1

Състезаващата се за Нидерландия Сифан Хасан, бронзова медалистка в бяганията на 5000 и 10 000 метра при жените на Олимпиадата, спечели лекоатлетическия маратон на Игрите в Париж. 31-годишната етиопка, която е носителка и на олимпийските титли в двете дисциплини от Токио 2020 и победителка от маратоните в Лондон и Чикаго през 2023-а, триумфира на трасето във френската столица в класическата дистанция от 42.195 километра за 2:22.55 часа, поставяйки нов олимпийски рекорд.

Хасан изпревари с 0.03 секунди Тигст Асефа от Етиопия, завършила за 2:22.58 часа.

Хасан и Тигст определиха победителката в зрелищни последни метри и дори се сблъскаха леко в спринта си накрая, но опитът на Хасан ѝ помогна да се пребори за златния медал.

Бронзът остана за кенийката Хелън Обири, която финишира на 0.15 от Сифан Хасан. Обири записа най-добър личен резултат, след като измина дистанцията за 2:23.10 часа.

Друга кенийка Шарън Локеди се нареди четвърта също с най-добро лично постижение от 2:23.14, а петата позиция зае Амане Берисо Шанкуле от Етиопия с резултат - 2:23.57 часа.

Олимпийската шампионка от преди три години в Токио Перес Джепчирчир (Кения), притежателка и на световния рекорд, след като постигна 2:16.16 часа през юни в Лондон, не успя да защити титлата си и да стане първата жена с два златни олимпийски медала в маратона.

Джепчирчир завърши 15-а, на 3:56 минути от победителката (2:26.51), след като отпадна от борбата за отличията 6-7 километра преди финала.