Колумбийския президент Хуан Мануел Сантос и лидерът на бунтовническата групировка ФАРК си поставиха срок от шест месеца да подпишат мирно споразумение.
Президентът Сантос и бунтовническия лидер Родриго Лондоно, известен като Томошенко, си стиснаха ръцете в Куба, където двете страни провеждат мирните си преговори от 2012 година насам.
В сряда те постигнаха споразумение за наказанието, което ще се прилага при нарушаване на човешките права, извършени по време на конфликта.
Анализатори смятаха, че този въпрос е едно от най-големите препятствия по пътя към мира.
"Ние няма да се провалим! Това е шанс за мир!", каза президентът Сантос и добави, че "на 23-ти март 2016 г. ние ще си кажем сбогом с най-дългия конфликта в историята на Северна и Южна Америка.".
"Нека да се присъединим към усилията за постигане на мир", заяви на свой ред лидерът на ФАРК Тимошенко в своя по-късна публикация в Twitter. Партизаните също така се съгласиха да предадат оръжията си в рамките на 60 дни от подписването на окончателното споразумение.
Президентът Сантос заяви още, че е дал инструкции на преговарящия екип да изчисти всички нерешените въпроси преди 23 март 2016 г. Той каза и, че това "не е лесна задача, тъй като има много спорни точки, които все още трябва да бъдат съгласувани".
Държавният секретар на САЩ Джон Кери приветства сделката като "исторически прогрес" и изрази "дълбоката си благодарност към папа Франциск за неговата морална подкрепа и успешната работа на Ватикана в търсенето на мир".
По време на посещението си в Куба, папа Франциск намекна за предишните неуспешни мирни преговори между двете страни и да ги предупреди, че " светът не може да позволи още един провал по пътя към мира."
Откакто започнаха официалните преговори за мир в Хавана през ноември 2012 г., двете страни спорят за неща като поземлената реформа, политическото участие в управлението на страната, незаконните наркотици, а сега и преходно правосъдие. Въпреки това, нито една от тези точки все още не е влязла в сила, докато и двете страни не поставят своите подписи под окончателното споразумение.
След като документът бъде подписан той ще бъде гласуван от колумбийския народ на референдум.
Докато много колумбийци приветстваха пробива в сряда, някои - сред тях жертви на ФАРК - заявиха, че тези преговори означават, че извършителите на тежки престъпления, ще останат безнаказани.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА