8 Декември, 2011 12:00 703 1

Ограничен мониторинг за Хърватия

  • хърватия-
  • присъединяване-
  • мониторинг

Ще бъдат налагани санкции, само ако страната не спазва напълно правилата

Хърватия ще бъде подложена на ограничен мониторинг от страна на Европейския съюз в периода до присъединяването си към блока през 2013 г., предаде агенция ДПА, като се позова на европейски представители, пожелали анонимност. Няма да й бъдат налагани санкции, освен ако напълно не спазва правилата на блока.

Очаква се утре лидерите на страните-членки на ЕС да подпишат договора за присъединяването на страната към Общността по време на Европейския съвет в Брюксел, който започва тази вечер. В договора се посочва, че страната ще стане 28-та държава, членка на блока, на 1 юли 2013 г. след ратификацията на договора в националните парламенти.

Той предвижда също Европейската комисия да изготви три мониторингови доклада за прилагането на европейските стандарти в областта на конкуренцията и върховенството на закона приблизително на всеки шест месеца от пролетта на 2012 г. Тази практика ще бъде преустановена, когато Хърватия влезе в ЕС. След това Загреб няма да бъде обект на подобен вид следприсъединителен мониторинг.

Също така не се предвиждат специфични санкции, ако напредъкът на Хърватия се окаже недостатъчен. „Европейската комисия няма да приеме ролята на учител и да дава оценки“, посочи официален европейски представител.

Само при извънредни случаи могат да бъдат взети „съответни мерки“ срещу Хърватия. Според дипломати те може би ще включват замразяване на европейски средства, ако Брюксел реши, че това е необходимо и ако решението бъде подкрепено от широко мнозинство в ЕС.

Последните присъединили се към ЕС – България и Румъния, бяха подложени на мониторинг, който все още е в сила. В момента на присъединяването си към ЕС на 1 януари 2007 г. Двете страни все още не бяха постигнали достатъчно напредък в областта на съдебните реформи, корупцията и организираната престъпност. За да улесни влизането на двете страни в Съюза и същевременно да гарантира нормалното функциониране на своите политики и институции, ЕС реши да въведе специален „механизъм за сътрудничество и проверка“, за да им помогне да се справят с тези неразрешени проблеми.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 гост

    0 0 Отговор
    Един много хубав коментар към темата Хърватия в ЕС е направен от Найджъл Фараж в този клип от Европарламента:

    http://www.youtube.com/watch?v=zlC5itdv9-A

    с превод на български е