31 Март, 2022 11:08 1 072 1

Лидерите на световните и традиционните вероизповедания ще се съберат в Казахстан през септември 2022 г.

  • казахстан-
  • нур-султан-
  • конгрес-
  • касъм-жомарт токаев

Конгресът ще се проведе в столицата Нур-Султан под председателството на президента на страната Касъм-Жомарт Токаев

Лидерите на световните и традиционните вероизповедания ще се съберат в Казахстан през септември 2022 г. - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 14 и 15 септември 2022 г. в столицата на Казахстан – град Нур-Султан под председателството на президента на страната Касъм-Жомарт Токаев ще се проведе VII Конгрес на лидерите на световните и традиционните религии, на тема: "Ролята на лидерите на световните и традиционните вероизповедания в социално-духовното развитие на човечеството в период след пандемията".

Конгресът на лидерите на световните и традиционните религии, който се събира без прекъсване вече в продължение на 19 години, има голям отзвук в света и изигра положителна роля в установяването на конструктивен диалог между общества, религии и култури, за междурелигиозната толерантност, добронамереност и взаимно разбиране. Казахстан се превърна в уникална международна платформа за диалог между световните и традиционните религии.

Конгресът е признат от цялата световна общност, водещи международни структури/институции като ООН, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Алиансът на цивилизациите, Организацията за ислямско сътрудничество, ЮНЕСКО и авторитетни лидери на световните и традиционните религии.

От I до VI Конгреси постоянно върви процесът на укрепване на връзките между представители на различни религии и вероизповедания. Тези контакти обединяват духовните лидери и допринасят за непрекъснато нарастване на доверието и взаимното уважение между религиозните общности.

На I Конгрес (23-24 септември 2003 г.) бе приета Декларация, в която духовните лидери заявиха за съвместни действия за осигуряване на мир и прогрес за човечеството и запазване на стабилността в обществата, като основа на хармоничен свят в бъдеще. На I конгрес бе взето решение междурелигиозният форум да се провежда редовно – поне веднъж на всеки три години.

На II Конгрес (12-13 септември 2006 г.), с обща тема "Религията, обществото и международната сигурност", са приети "Принципите на междурелигиозния диалог и съвместна Декларация, призоваваща представителите на всички религии и етнически групи към предотвратяване на конфликти, причинени от културните и религиозни различия. Последният документ ясно отразява необходимостта от замяна на "идеологията на конфронтацията" с "културата на мира".

Основна тема на III конгрес (1-2 юли 2009 г.) беше повишаване ролята на духовните лидери за решаване на всякакви въпроси, в контекста на техния осъществим принос за осигуряване на толерантен мир, основан на взаимно уважение и сътрудничество. Участниците в Конгреса приеха съвместна Декларация, в която призоваха обществеността непрекъснато да насърчава усилията на религиозните лидери и организации, за установяване на истински междурелигиозен диалог, да покрепя диалога между религиите и цивилизациите, насочен към подобряване на взаимното разбирателство и уважение.

В рамките на IV Конгрес (30-31 май 2012 г.), проведен под надслов "Мирът и разбирателството като избор на човечеството" се състоя първото заседание на Съвета на религиозните лидери, чиято цел е определяне на приоритети и механизми за осигуряване на диалог и сътрудничество с други форуми и международни организации, чиято работа се фокусира върху културното и икономическо взаимодействие.

На Конгреса бе прието Обръщение на неговите участници, в което прозвуча призив, изпълнен с висок духовен смисъл. Религиозните лидери се обърнаха към цялото човечество - да се стремим към взаимодействие, мир, разбирателство и справедливост в името на бъдещето на нашата планета.

Централна тема на V конгрес (10-11 юни 2015 г.) беше "Диалогът в името на мира и развитието", защото именно готовността за компромиси служи като отправна точка за укрепване на стабилността и съгласието на планетата. На Конгреса бе приета съвместна Декларация, призоваваща за обединяване усилията на всички религиозни и политически дейци от различни страни за преодоляване на предизвикателствата и заплахите на 21 век.

VI конгрес (10-11 октомври 2018 г.) на тема "Религиозни лидери за безопасен свят" стана най-представителният в историята на провеждането на конгресите на лидерите на религиите. На събитието присъстваха 82 делегации, водени от религиозни, политически и обществени лидери от 45 държави. За сравнение: през 2003 г. в I конгрес участваха 17 делегации, на V конгрес – 75 делегации.

По време на Конгреса участниците обсъдиха ролята на религиозните лидери в противодействието на религиозния екстремизъм и тероризъм, отношенията между религията и обществото в условията на глобализацията, възможни начини религиозните и политически дейци съвместно да насърчават принципите на доверие и взаимно уважение в обществата. Много внимание бе отделено на "Манифеста "Светът. XXI век", който представлява концепция за глобална сигурност. Имаше и предложение за по-широко участие на младите хора в работата на Конгреса, по-активно разпространение на документите на Конгреса като академични материали за практическо изучаване на междурелигиозния диалог.

Бе приета Декларацията на участниците в VI конгрес на лидерите на световните и традиционните религии. Документът призовава да се опровергава неправилното интерпретиране на религиозните учения и изопачаване на религиозните ценности; да се засили сътрудничеството на религиозните лидери с международните институции, правителствата и обществените институции; да се подкрепи създаване на "Центъра на Н.Назарбаев за развитие на междурелигиозен и междуцивилизационен диалог".

Казахстан с право се нарича "кръстопътят на цивилизациите". Републиката изначално е естествена граница между най-големите световни религии - исляма, християнството и будизма. В продължение на векове тук живеят и работят представители на различни народи и етноси. Тук се създават здрави културни и икономически връзки, допринасящи за взаимно обогатяване и просперитет. И това огромно богатство народът на страната се стреми да запази и предаде на своите потомци.

Днес в Казахстан живеят представители на повече от 130 националности и етнически групи. Броят на религиозните сдружения достигна 3808, представени от 18 вероизповедания.

Етнокултурното и конфесионално многообразие на Казахстан е огромно богатство за цялото общество, което дава възможност на казахстанците да обменят ценни културни постижения с други народи.

Като цяло, чрез провеждането на Конгресите на лидерите на световните и традиционните религии, Казахстан показва на цялата световна общност пример за общонационален консенсус и консолидация на обществото. Казахстан има богат опит в поддържането на междуетническото и междурелигиозното съгласие и е готов за широко и ефективно сътрудничество в тази област.


Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 12 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Иванушка  🇷🇺

    3 3 Отговор
    Аз съм Юбер Адвентист, което ще рече че освен в Събота религията ми забранява да пипам работа и през цялата седмица. Много ми е тежко и неприятно, но това е Религия, Съдба, Орис и със смирение ще си нося тежкия кръст )(