Президентът на Косово Вьоса Османи потърси подкрепа от германски политически лидери за стремежите на Косово да се присъедини към международни организации, включително Съвета на Европа и НАТО, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа, цитирано от БТА.
Османи отправи тези искания по време на срещите си с германския външен министър Аналена Бербок и председателя на Комисията по външна политика в германския Бундестаг Михаел Рот.
Косовският президент е на работно посещение в Германия.
След срещите, германската външна служба написа в социалната мрежа "X", че Германия подкрепя Косово „по пътя към ЕС“, като подчерта и ролята на Косово за регионалната интеграция.
„Регионалната интеграция, включително в Западните Балкани, изисква напредък по ЦЕФТА (Централноевропейското споразумение за свободна търговия) и нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия. Това обсъдиха Аналена Бербок и Вьоса Османи днес в Берлин“, добавиха от германската външна служба.
Германия настоя Косово да премахне забраната за внос на стоки, произведени в Сърбия, тъй като тя противоречи на принципите на ЦЕФТА, отбелязва Радио Свободна Европа.
Правителството на Косово забрани вноса от Сърбия през юни 2023 г., заявявайки, че той застрашава сигурността на страната и може да доведе до внасяне на оръжие.
Германският посланик в Косово Йорн Роде обаче предупреди, че ако се наложи, балканските страни ще продължат напред към регионално сътрудничество дори без участието на Косово.
„Косово заслужава повече подкрепа“, написа в профила си в "X" председателят на Комисията по външна политика в германския Бундестаг Михаел Рот след срещата си с Османи.
„Косово е обнадеждаващ пример за Западните Балкани заради ясния си ангажимент към демокрацията, върховенството на закона и борбата с корупцията. За съжаление, други страни в региона се отдалечават от тези ценности на ЕС“, написа Рот.
По време на срещите, Османи подчерта важността на сътрудничеството между Косово и Германия.
„Германия отдавна е непоколебим съюзник на Косово и на моята среща с министър Бербок потвърдихме важността на нашия ангажимент за сътрудничество в политиката, сигурността и икономиката, което е от взаимна полза“, написа Османи в "X".
Тя добави, че подкрепата на Германия е от съществено значение за всяка стъпка по пътя на Косово към евроатлантическата интеграция.
Косово кандидатства за членство в ЕС през декември 2022 г., но все още не е получило статут на страна кандидат. Междувременно кандидатурата за членство в Съвета на Европа беше отложена заради условието за създаване на Съюз на сръбските общини (ССО) в Косово, отбелязва Радио Свободна Европа.
Международната общност настоява Косово да създаде този съюз, който е част от споразумение между Косово и Сърбия от 2013 г. и който би обединил общините със сръбско мнозинство в страната.
Конституционният съд на Косово обаче обяви създаването на ССО за противоконституционно, тъй като не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
Сърбия не признава независимостта на Косово, обявена през 2008 г. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на ЕС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Безпристрастен
13:28 02.10.2024
2 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
13:31 02.10.2024
3 косово да клекне
13:31 02.10.2024
4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
13:32 02.10.2024
5 факуса
13:53 02.10.2024
6 цербер
15:09 02.10.2024
7 гръндж
15:10 02.10.2024