Какво представлява непоносимостта към захар и как се различава от алергията?
За някои хора консумацията на захар може да причини гама от незабавни и понякога тежки симптоми, предполагащи алергия. Съществуват малко действителни доказателства, че алергиите към захар са реални и в повечето случаи това, което потърпевшият изпитва, се определя като непоносимост към захар. Въпреки че симптомите може да са подобни на хранителна алергия, основните механизми, по които възниква непоносимостта към храна, са много различни.
По принцип, когато човек за първи път консумира храна, към която е алергичен, неговото тялото образува антитела - имуноглобулин Е (IgE). По време на второто излагане на същия алерген (дори ако е след седмици или години), имунната система на алергичния човек задейства алармени сигнали и реагира чрез свързване на алергена с предварително образуваните имуноглобулини (IgE), предизвиквайки алергична реакция.
За разлика от това, хранителната непоносимост възниква, когато човек не е в състояние да разгради определени храни в своята храносмилателна система. Това може да се дължи на няколко различни фактора, включително ензимни дефицити или чувствителност към специфични вещества или добавки в храната.
Друга голяма разлика между алергична реакция и непоносимост е, че човек с непоносимост може да е в състояние да консумира малки парченца от проблемна храна без появата на проблеми.
Въпреки че някои проучвания показват, че са възможни алергии към захар, няма доказателства за специфичен за захарта имуноглобулин IgE, който да се образува при хора, които са преживели тежки пристъпи, подобни на алергия.
Какви видове захар съществуват?
Трудно е да бъде избегната захарта, защото тя се съдържа в множество храни, които човек консумира ежедневно, като най-известните са храни като плодове, десерти, газирани напитки, сладкиши, сладолед и млечни продукти. Захарта действа като един вид източник на гориво за клетките на тялото, затова тя играе важна роля в осигуряването на тялото с енергия. Захарите са въглехидрати и има различни форми на захар, като:
- Фруктоза – естествено срещаща се захар, която се съдържа в плодовете, зеленчуците с високо съдържание на въглехидрати и меда;
- Глюкоза – основен източник на енергия за тялото;
- Галактоза – захар, присъстваща в млечните продукти;
- Лактоза – захар, намираща се в млечните продукти, която се състои от глюкоза и галактоза;
- Малтоза – образува се, когато две глюкозни молекули се свържат заедно и се среща предимно в зърнените храни;
- Захароза – комбинация от глюкоза и фруктоза и се набавя от растения като захарна тръстика и цвекло;
- Ксилоза – получава се от дърво или слама и преминава през ензимен процес, за да се превърне в заместител на захарта (натурален подсладител), който познаваме като ксилитол
От възможните причини за непоносимост към захар, фруктозата и лактозата се считат за най-вероятните виновници за състоянието. Съществуват доказателства, че фруктаните, въглехидрати, съставени от вериги от фруктоза, може да са истинската причина за непоносимост към глутен без целиакия, като се има предвид, че те се намират във висока концентрация в пшеницата и ръжта.
Какви са симптомите на непоносимост към захар?
Симптомите на непоносимост към захар варират значително сред хората. Някои от често срещаните симптоми включват:
- Стомашни болки;
- Диария;
- Подуване на корема;
- Образуване на газове:
- Гадене и повръщане;
- Главоболие;
- Мигрена;
- Запушени носни проходи;
- Хрипове;
- Копривна треска, подуване на кожата или сърбяща екзема, подобна на обрив
- Други симптоми, които са свързани с непоносимост към захар, включват:
- Усещане за изтръпване или сърбеж в устата;
- Умора;
- Ненормално подуване на устните, езика, гърлото, лицето или други части на тялото;
- Затруднено дишане;
- Замаяност;
- Припадъци
Когато човек се сблъска с тежка алергична реакция към храна, той може да изпита животозастрашаваща реакция като анафилаксия. Въпреки че е малко вероятно да се появи при захар, типичните симптоми на анафилаксия към други храни включват:
- Контракция или свиване на дихателните пътища на човек;
- Значително понижение на кръвното налягане поради появата на шок;
- Подуване или затваряне на гърлото, което прави дишането проблематично;
- Загуба на съзнание;
- Бърз пулс
Необходимо е незабавно търсене на спешна медицинска помощ, ако се появят симптоми на анафилаксия.
Много хора могат да контролират своята непоносимост към захар, като променят диетата си, избягват захарта или значително намалят нейния прием. За да бъдат определени кои видове захар са проблематични за даден човек, той може да започне да си води дневник на храненето, за да може да бъдат проследени храните, които човек консумира, като отбелязва как го карат да се чувства.
Например, ако даден човек забележи, че всеки път, когато слага кетчуп на хамбургер, се чувства зле, това може да бъде улика, че неговото тяло не понася захарта, която присъства в продукта. Друг пример е с млечните продукти. Ако след като човек консумира сладолед или изпие чаша мляко, изпита пристъп на храносмилателни проблеми, това може да бъде индикация, че се касае за непоносимост към лактоза.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА