Last news in Fakti

5 Октомври, 2022 17:44 1 344 9

За първи път в страната: Засечен е нов "хибриден" подвариант на Омикрон - XAN

  • хибриден подвариант-
  • омикрон-
  • българия

Става въпрос за рекомбинантен вариант между подварианти на Омикрон BA.5.1 и ВА.2, обясняват от Националния център по заразни и паразитни болести

За първи път в страната: Засечен е нов "хибриден" подвариант на Омикрон - XAN - 1
Снимка: EPA/БГНЕС

Нов "хибриден" подвариант на Омикрон е засечен за първи път в България, съобщиха от Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/. Става въпрос за рекомбинантен вариант между подварианти на Омикрон BA.5.1 и ВА.2, който е означен като „XAN“.

Рекомбинантните вируси се появяват в случаи, когато човек е заразен едновременно от два различни вируса, които имат сходен генетичен материал. Тъй като двата подварианта се реплицират бързо в клетките на човешките си гостоприемници, те могат да разменят част от генетичния си състав и да образуват нов "хибриден" подвариант, съставен от двата родителски вируса. Това уточняват още от центъра, цитирани от dariknews.bg.
XAN все още е рядко разпространен в света, в България е установен при жена на 76 г., която успешно е излекувана.

В НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране са анализирани 94 клинични проби със SARS-CoV-2. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 24.08-14.09.2022 г. и са изпратени от 13 различни лечебни заведения от 13 области на страната.

При всички 94 клинични проби е установен вирусен вариант Омикрон. Съотношението на подвариантите на Омикрон е както следва: BA.2.75 (1.1%), BA.2.12.1 (1.1%), BA.5.x (77.7%), BE.x/BF.x, които са подвариант на BA.5 (19.1%) и XAN (1.1%).

Преди малко повече от седмица за първи път у нас бе установен и подвариант "Кентавър" /ВА.2.75/ на Омикрон. Той изглежда се разпространява по-бързо от подвариант BA.5, съобщиха тогава от Центъра. Световната здравна организация (СЗО) класифицира BA.2.75 като "вариант на тревожност под наблюдение" - variant of concern lineages under monitoring (VOC-LUM).


Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 честен ционист

    22 1 Отговор
    Лоша работа, лабораториите от Укропия май трябва да се сещате, де са ги преместили.

    Коментиран от #7

  • 7 Да точно така

    4 8 Отговор

    До коментар #6 от "честен ционист":

    Навсякъде си компетентен!

    Коментиран от #8

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Ти да видиш

    10 0 Отговор
    И как го засекохте тоа вариант на подварианта който е вариант на подварианта на оригинала?