Министърът на финансите на Гърция Янис Варуфакис заяви, че новата власт в страната отказва да си сътрудничи с „тройката” кредитори (Европейския Съюз, Европейската централна банка, Международния валутен фонд). Това стана ясно след първия разговор между новият министър на финансите и Йерун Дейселблум, ръководител на Еврогрупата.
Наблюдатели отбелязват, че срещата и последвалата съвместна пресконференция, са преминали в „достатъчно напрегната” атмосфера. При това, новият финансов министър на Гърция е изглеждал в приповдигнато настроени, докато ръководителят на Еврогрупата е бил доста ядосан, съобщават световните осведомителни агенции. На практика срещата потвърди опасенията на Брюксел, че предишното статус кво положение е под заплаха.
Варуфакис, заяви че гръцките власти планират провеждането на реформа, която ще направи икономиката на страната по-конкурентоспособна, но гърците „няма сами да си създават криза” под формата на дефлация и високи данъчни тежести. „Тази платформа (бел. ред. предизборната платформа на СИРИЗА) ни помогна да завоюваме доверието на гръцкия народ. В нашите първи действия като правителство ние няма да искаме удължаване на програмата на „тройката”. Няма да си сътрудничим с тристранната комисия, която в същността си е антиевропейска. Необходимо е да се създаде атмосфера на доверие, която да доведе до ново споразумение с евросъюза. Това, от своя страна, ще помогне на Гърция да диша. Длъжни сме да намерим приемливо решение относно гръцкия дълг – това е в общ интерес”, каза Варуфакис по време на пресконференцията.
Дейселблум на свои ред отговори достатъчно рязко: „Необходимо е да се уважават съществуващите договорености между Гърция и еврозоната. Приемането на едностранни решения не е продуктивно. Проблемите на гръцката икономика не са изчезнали и не са се променили след изборите”. Дейселблум допълни, че страните ще продължат консултации по въпроса какъв ще бъде форматът на сътрудничество след 28 февруари, когато изтича срокът на действие на програмата на кредиторите.