Засега няма прогнози за повишение на цените на горивата. Това каза пред медиите председателят на Българската петролна и газова асоциация и генерален директор на "Лукойл България" Валентин Златев.
Той все пак отбеляза, че цените на световните петролни пазари показват, че има тенденция към леко покачване, но тя няма да е значителна.
Бомбардировките в Сирия няма да се отразят сериозно върху цените, но се надява, че в случая здравият разум ще победи и "Сирия няма да поднася повече изненади", прогнозира Валентин Златев.
Той участва в конференция, посветена на климатичните промени. На форума Валентин Златев разкри, че се обмислят варианти за декарбонизация. Според него този процес, в който и рафинериите ще произвеждат по-екологични горива и двигателите на автомобилите ще стават по-екологични, ще бъде дълъг.
Валентин Златев подчерта, че светът трябва да намери някаква алтернатива на горивата, произвеждани от нефт. Той е на мнение, че това рано или късно ще се случи, но няма да е толкова бързо.
Нужен е един закон, който да регулира пазара на горива, а липсата му прави невъзможно извършването на дейност в страната. Този коментар направи председателят на Българската петролна и газова асоциация.
"Ще настояваме да има обществен орган, който да следи за изпълнението на закона", каза още Златев и допълни, че в момента 14 различни закона регулират пазара на горива у нас.
Според Златев съпротивата обаче идва от непознаване на предложението - текстовете са именно в полза на земеделските производители. Той обясни, че досега в българското законодателство не се третира друго, освен бензиностанции и липсват ведомствени или други обекти. "Всеки един държавен орган, който желае, може да ги затвори веднага", каза още Златев.
С новия закон обаче се въвеждат понятия като "вътрешноведомствен обект" официално и това е от полза за селското стопанство.
Валентин Златев коментира още, че отпорът срещу законопроекта, внесен от депутати от всички парламентарни групи, е и донякъде очакван. Сивият сектор в сектора на горивата е 30% и това са милиарди, които не влизат в хазната. Според него това няма как да стане и без подкрепата на служители в Агенция "Митници", данъчни служби или в Министерството на финансите. Така той си обяснява несъгласието на държавни институции с предложението, въпреки че то се съгласува между министерствата повече от две години.
"Противопоставят се тези, които не плащат данъци или живеят от сивия сектор", смята още председателят на БПГА.
Той обясни, че в асоциацията очакват да бъде постигнат консенсус по законопроекта, защото в момента няма равнопоставеност между участниците на пазара, а бюджетът губи и не може да плаща спокойно социални разходи. Той обаче не подкрепя идеята секторът на селското стопанство да бъде изключен от обхвата на закона.