Отидете към основна версия

1 603 2

Все пак иск от 1 млрд. евро за АЕЦ „Белене“

  • аец белене

Иск за 1 млрд. евро срещу Националната електрическа компания (НЕК) внася до края на седмицата „Атомстройекспрот“ в арбитражния съд в Париж заради спирането на проекта за АЕЦ „Белене”.

 Това стана ясно на международната ядрена конференция „Булатом“, която се провежда край Варна.

Обмисля се заради намаления износ на ток да бъде спрян един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" или да бъдат намалени мощностите и на двата. Това съобщи Митю Христозов, ръководител на Централното диспечерско управление на Елоктроенергийния системен оператор.

Спирането на някой от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" не трябва да е решението на проблема с ниското вътрешно потребление на електроенергия. Необходимо е да се търсят други варианти, отговори Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй“.

"Ако ми кажете, че от утре има 1500 мегавата износ, пускам веднага "Козлодуй". И ще имаме среща на високо равнище при новия министър, вероятно защото два реактора на 2000 мегавата, ако ги натоварим при износ, който е в момента 150 мегавата, т.е. няма износ, и все по-понижаващо се потребление, просто е невъзможно да удържи системата, която има товар в нощите от 2500 мегавата. Значи, не може 2000 мегавата да е само в АЕЦ", коментира Христозов.

 Москва обаче може да оттегли иска, ако проектът бъде рестартиран, заяви вицепрезидентът на "Атоменергопроект" Генадий Тепкян.

 След смяната на правителството у нас, от руска страна има нагласа за нови преговори по проекта "Белене". С тази цел до дни у нас пристига и руски заместник-министър на икономиката Анатолий Яновски.

Както Факти.бг вече писа увеличението на иска е във връзка с това, че в настоящия момент

проектът беше прекратен предсрочно от правителството на България,

изтече срокът на действие на Споразумението от 29.11.2006, а НЕК ЕАД продължава да отказва да компенсира „Атомстройекспорт“ за понесените загуби и щети.

В тази връзка, искът на „Атомстройекспорт“ включва стойността на всички дейности по проекта, стойността на оборудването на удължения цикъл на изработване (ОДЦИ), щети и др. Общата сума на увеличения иск е на близо от 1 млрд. евро.

Тъй като изграждането на атомната станция на всички етапи трябва да бъде синхронизирано с доставките на необходимото оборудване, „Атомстройекспорт“ в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване за удължения цикъл на изработване му, срокът за производство на което е от 6 месеца до 3 години.

По-специално, руските производители са завършили работата по изработването на корпуса на реактора и вътрекорпусните устройства.

Работата по втория корпус е на завършващ етап,

проведени са хидроизпитания на корпуса на реактора и на горния блок за 2-ри енергоблок, изработени са резервоарите на системите за аварийно охлаждане на активната зона, компенсаторите на налягането, парогенераторите, шлюзите за персонала. По-голямата част от оборудването е изработена, приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК ЕАД да го приеме.

Изпълнен е и обемът на проектните работи по устройството за локализация на стопилката на активната зона, по херметичните шлюзове, претоварващата машина, турбоагрегатите и друго оборудване от удължения цикъл на изработване (ОДЦИ).

Освен това „Атомстройекспорт“ е обезпечило поръчката на ОДЦИ за сметка не само на аванса, получен от НЕК ЕАД, но и с кредитни средства.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини