Отидете към основна версия

3 547 0

АЕЦ "Козлодуй" не можел да изнася ток за Турция

  • ток-
  • аец козлодй

За миналата година печалбата на централата е 42 млн., а първото тримесечие на тази година завърши с печалба от 64 млн

АЕЦ „Козлодуй“ не може да изнася ток за Турция, заяви в предаването „Неделя 150“ по БНР директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов. Той обясни причината, че в момента Пети блок е в ремонт, само Шести блок работи.

Ние имаме договори за свободния пазар до края на юни,

до края на регулаторния период, а количествата, които са останали, са задължение на АЕЦ „Козлодуй“ към обществения доставчик – НЕК. Единственият, на който можем да продаваме ток в момента, е НЕК, за регулирания пазар.

По принцип ние нямаме право директно да сключваме договори за износ на енергия. Ние правим търгове, с които продаваме електроенергията /на една и съща цена/ на търговци, а те дали я продават на вътрешния пазар или на външния – може да се разбере само от информацията в ЕСО. Това е изискване на ЕС – да не се разделят търгове на вътрешен и външен пазар. Нямаме възможност директно да продаваме електроенергия на Турция, коментира Генов.

Запитан за изпълнението на проекта за удължаване на експлоатационния период на Пети и Шести блок на централата и дали те ще продължат да работят, Генов отговори: Това не трябва да се поставя под съмнение.

България друг вариант в момента за поддържане на атомната си енергетика няма,

освен с удължаване срока на Пети и Шести блок. Би било абсурдно да загубим такава възможност - с малко пари да обезпечим още 30 години работа на двата блока, които произвеждат най-евтината електроенергия в България. Работата върви, така че 2017-а година да бъдем готови за получаване на лиценз за още 10 години експлоатация на Пети блок. Вече от 2021-ва това ще стане и за Шести блок.

За миналата година печалбата на централата е 42 млн., а първото тримесечие на тази година завършихме с печалба от 64 млн., подчерта Иван Генов и добави: Въпросът с дивидента е много сложен и изключително важен, защото ние планираме да направим модернизацията без да взимаме заеми, със собствени средства. Затова е необходимо държавната политика за дивидента, поне за АЕЦ „Козлодуй“, да бъде променена. Тези инвестиции са необходими не само на АЕЦ „Козлодуй“, те са необходими на държавата.

Когато напуснах централата 2009-а година,

АЕЦ „Козлодуй“ разполагаше с около 150-160 млн. лв. в банките,

нямаше никакви задължения и имаше около 100 млн. задължения на НЕК към „Козлодуй“. Когато се върнах миналата година се оказа, че НЕК дължи на АЕЦ „Козлодуй“ 350 млн., а АЕЦ „Козлодуй“ дължи като дивидент на държавата /това е под явлението на тайфуна „Дянков“/ 280 млн. Това е абсурдна ситуация. Ако продължава така, просто с такива дивиденти, които се дават в бюджета, няма как да изпълним намеренията си.

Надявам се, че този въпрос ще бъде решен положително. от края на миналата година водим много разговори и имам разбиране и от страна на министър Стойнев, и от страна на ръководството на БЕХ, че трябва да постигнем разбиране от Министерство на финансите – дивидентът за АЕЦ „Козлодуй“ да не се плаща и то не само за миналата година, а поне до 2017-2018 г., докато приключим модернизацията на Пети и Шести блок, надява се Генов.

По думите на директора на АЕЦ „Козлодуй“ продължават преговорите с „Уестингхаус“ за Седми блок. До септември трябва да бъде подписан договорът за първата фаза, ако всичко е нормално и финансовите условия са приемливи, и да започнат реални действия по подготовка на площадката, обясни той.

Генов е категоричен още, че "Южен поток" трябва да се строи.  

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини