Откриването на паметника на рицарите Йоанити, загинали в битката край Никопол през 1396 г., носи дълбока символика – отвъд времето и несъмнено отвъд забравата и тленността. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, която бе гост на церемонията в дунавския град.
През 1396 година при Никопол се водят боеве в т.нар.Дунавски Кръстоносен поход между войските на Османската империя и войските, обединени от папа Бонифаций ІХ, водени от унгарския крал Сигизмунд. Следвайки историческите факти през 1996 година, по повод навършване на 600 години от битката, в град Никопол се откри паметник „От битки към прозрения и разбирателство“, а днес бе открита паметна плоча.
Посланикът на Суверенният Малтийски орден Камило Дзуколи говори за ценностите и идеалите от миналото, за които са загивали рицарите. Те са еднакво валидни и днес, защото в основата им е човешката личност и помощта за нуждаещите се. Тези идеали, които са обединявали каузи и нации в миналото, същите ни обединяват и днес в Обединена Европа, каза посланик Дзуколи.
Вицепрезидентът припомни подвига на рицарите Йоанити в битката при Никопол в защита на християнския свят и християнските ценности, в която те се сражават рамо до рамо с воините на Второто българско царство, Унгария, Франция, Свещената Римска империя, Бургундия, Венеция и Генуа.
Маргарита Попова изказа дълбока благодарност за благородните и човеколюбиви дела, които Суверенният малтийски орден прави в България за двадесетте години от установяването на дипломатически отношения между двете страни. „Щедрите дарения са насочени към болници, здравни, социални и учебни заведения в над 80 селища, а доброволци от Ордена помагаха на сънародниците ни в Аспарухово, Мизия и Малко Търново след катастрофалните наводнения, които сполетяха страната ни по-рано през годината“, каза още вицепрезидентът.
„Страната ни се намира в необикновени времена - след избори, и хората очакват да се състави правителство, нека да върнем разума си, нека да върнем оптимизма си и да забравим лошите човешки страсти“, призова Маргарита Попова. Според нея, народът очаква политическият елит да събере своята мъдрост, чисто родолюбие и знания, за да работи по важните за България теми.
„Нека всички политически сили дадат позитивни предложения, които да бъдат изпълнени. Всички имаме нужда да повярваме, защото вярата ни е срината, а българският народ не заслужава това“, отбеляза Маргарита Попова, помолена от журналисти да коментира политическата ситуация в страната.
Паметникът бе благословен от Негово Високо преосвещенство Георги Йовчев. Паметната плоча е съвместната инициатива на Посолството на Суверенния Малтийски орден и Община Никопол – домакини на събитието. Инициативата е подчинена на честването на 20-та годишнина от установяване на дипломатически отношения между Суверенния Малтийски орден и Република България. Паметникът стана реалност и с подкрепата на плевенчанинът Светослав Марцев.
Суверенният Малтийски орден верен на традициията си подари на града дефибрилатор, лекарски инструменти и лекарства. В знак на благодарност пък посланик Дзуколи получи ключа на града.
Сред официалните гости бяха посланникът на Венецуела Ориета Капони, областният управител на Плевенска област арх. Бойко Балтаков, депутатът в 43-то Народно събрание Васил Антонов и др. Събитието уважиха представители на всички вероизповедания и много граждани.