„Има постъпило писмо в Министерския съвет от инвеститор с искане на бъде закупен проектът „Белене“. Това заяви пред журналисти в Плевен зам.-председателят на АБВ Румен Петков. По думите му инвеститорът не е с руски произход. „Иска се разговор с българското правителство и има декларация, че няма да се търси държавна гаранция за инвестицията. За съжаление, срокът на оценката за въздействие на околната среда е изтекъл, а това инвеститорът го знае.
Смятам, че правителството трябва да покани този инвеститор и направи своите проучвания“, категоричен бе Петков. Той посочи, че ако България не започне изграждането на централата е заплашена от риск да изчезне от картата на държавите, които имат правото за произвеждат атомна енергия за мирни цели. „Ако и сега не се пристъпи към реализация на проекта, това означава, че има доста груб външен натиск и това правителство ляга на този натиск“.
Встрани от темата Петков коментира и предложенията за реформи в съдебната власт. Според него стратегията за преструктуриране на сектора трябва да бъде изготвена след публичен дебат. „Представените до момента идеи не дават по никакъв начин оценка на постигнатото, не създават условия за приемственост на добрите практики и не обвързва със срок изпълнението на заложените цели, въпреки поставения хоризонт от седем години“, посочи зам.-преедседателят на АБВ. Той бе категоричен, че проектът за реформа се нуждае и от ясна рамка, която да регламентира, кога да се считат за постигнати заложените в него цели, както и какви са необходимите за това ресурси. „Преструктурирането в съдебната власт трябва да бъде обвързано и с качествени кадрови решения, както и с въвеждането на възможност за обществен контрол“, обясни още той. По думите му към момента не става ясно, кои от планираните промени са дело на законодателна инициатива. „Не може съдебната система да продължава да е бърсалка за всички и за всичко. Казвам го като човек, който е я е критикувал много.Трябва да има някаква мярка. Сега не е ясно кой предлага ВСС да работи на сесии. С това всъщност се предлага една подмяна в публичната отговорности принизяване на ВСС“, посочи Петков. Обект на коментар от страна на Петков стана и предложението ВСС да бъде разделена на две колегии. „В момента маме един висш съдебен съвет – един голям проблем, разделяме го на две – два големи проблема. Никой не говори за технологията и кадруването в съдебната система, за начина на атестиране на магистратите. Правят се предложения, зад които не стои нищо, което да даде на самата магистратура съзнанието накъде се отива“, заключи Петков.