Скандалите между различните политически сили за заема от 16 милиарда започнаха от рано.
Изказванията на ГЕРБ и Реформаторския блок са "нагли", заяви пред Нова телевизия Мая Манолова от БСП малко преди спорната ратификация да влезе в пленарната зала.
Тя бурно изрази несъгласието си с твърденията за целесъобразността на дълга. Между нея и останалите присъстващи представители на ГЕРБ, АБВ, Патриотичния фронт и Реформаторския блок, се разрази спор. Размениха се обвинения в лъжа и демагогия.
"Днес ще разчитаме на разума на колегите си. Нека не забравяме, че цялата процедура за дълга е следствие от прекомерни дефицити, които се натрупаха по време на така наречения социален експеримент "Орешарски", заяви Диана Йорданова от ГЕРБ.
Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт заяви, че в неговата партия разговорите продължават и все още не се знае как ще гласува парламентарната група.
"ГЕРБ трябва да провежда разговорите по друг начин. Твърде късно разбрахме за дълга. Знаем ли какво друго се случва зад гърба ни, с което след време ще бъде сюрпризирани с призив да го подкрепим. Искаме диалогичност и някои неща да се изговарят навреме", заяви Димитров.
Той поясни, че сега няма да се гласува взимане на заем, а процедура, по която той би могъл да бъде взет.
Йорданова заяви, че не разбира изненадата на колегите си, тъй като още в проектобюджета от края на миналата година всичко е било подробно обяснено.
"Всичко останало, което се говори сега, е плод на демагогия и извличане на политически дивиденти", допълни Йорданова.
Гроздан Караджов от Реформаторския блок заяви, че те също са били изненадани. В същото време изтъкна, че с тегленето на тези 16 милиарда лева всъщност заемът се намалява.
"Това е заради лихвите и по-добрите условия. Тук няма спор, че ние преоформяме старите дългове, които ДПС, партията столетница и другите правителства, са натрупали преди нас", изтъкна Караджов, като допълни, че така ние подобряваме лихвените нива, които бяха взимани от предишните правителства. Според него въпросът за оставка на правителството не стои на дневен ред.
„Задължително е България да влезе в дълг, защото състоянието на страната има нужда от икономическа стабилност. Бюджетът не осигурява добър икономически темп, не осигурява икономически растеж, което предполага оставането на страната в същата беднотия, на същото място в Европа, в същото тежко състояние. Стабилизирането на икономиката и развитието на страната предполага привличане на външни средства, тъй като в резерва няма толкова пари”. Това смята пък Стефан Софиянски, бивш служебен премиер относно взимането на нов заем от 16 млрд. лева.
Според него обаче това правителство е некомпетентно и неспособно да направи добра емисия и да похарчи правилно парите, а дебатите по темата в парламента са на ниско ниво.
Той посъветва управляващите да похарчат парите за третокласни и четвъртокласни пътища, които са в много лошо състояние.
"Това ще разпредели инвестицията по цялата страна, така че да се захранят всички региони и да расте БВП”, аргументира се той.
Финансистът Стоян Александров от своя страна заяви, че проблемът е начинът на представяне на тази операция.
"Един финансов министър няма да си позволи да пусне в пространството едни цифри, които не може да обоснове. Проблемът е, че той не тръгна да защити тези цифри и да каже за какво става дума", на мнение е Александров.