Несериозно е да се мисли за феномена „енергийно бедни“, без той да има ясна дефиниция, каза в предаването "Преди всички“ по БНР Калоян Стайков, експерт в Института за пазарна икономика.
Енергийната бедност е резултат от три фактора. Единият са ниските доходи, вторият са цените на енергийните ресурси и третият е енергийната ефективност. Тези три фактора задават посоките, в които трябва да се мисли. В зависимост от това кой от тези критерии е водещ, трябва да се мисли в посока на мерки.
При всяка страна е различно, няма една унифицирана дефиниция, която може да се прилага навсякъде, подчерта Калоян Стайков.
Всяка страна трябва да си избере собствена дефиниция. Това е разумно, защото особеностите в различните страни са различни. Тепърва предстои ние, отчитайки опита на останалите страни, да измислим дефиниция и тогава вече да мислим по какъв начин да се борим с тази енергийна бедност, каза Калоян Стайков.
Едната от предложените мерки е въвеждането на социална тарифа за енергийно бедните. Според експерта това ще бъде временна мярка и ще бъде свързана само с процеса на либерализация в България.
Ако има опасение, че когато се либерализира пазарът на електроенергия, цената може да се повиши, тогава ще се въведе такава тарифа. Ние имахме такава мярка между 2004 и 2006 г. и отмяната ѝ беше едно от условията Европейската комисия да затвори глава енергетика, тъй като това е преференциално третиране на определена група от населението за сметка на друга група. Определено не мисля, че това предложение ще даде добър резултат, смята експертът.
Има мерки, които трябва да се предприемат, преди да се насочваме към това просто да даваме пари на домакинствата, каза още Калоян Стайков:
Преди да знаем причините за този проблем, ние вече сме готови да дадем пари и да кажем, че проблемът е решен, а той не е. Това са популистки мерки. В крайна сметка идват избори и веднага се започва от различни страни с подобни идеи – "Хайде да дадем пари на тези домакинства". Дали това е помощта, от която те имат нужда, никой не си задава този въпрос.