Каквото има като находки, ще отиде в музеите. Може и тук да има музей. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който се запозна с хода на строителните работи на Лот 1 на автомагистрала „Струма” - Долна Диканя – Дупница и разглежда археологическите находки, констатирани по трасето.
Премиерът каза, че не трябва да има изоставане в строежа на магистралата, за да не връщаме пари на Брюксел. Ние сме 50 години назад и встрани и няма да променяме графика за строителството, заяви Борисов. Строителите на магистралата обещаха, че ще съдействат на археолозите.
„Работим, паралелно с това проучвате, каквото има ценно, Дай Боже да намерите, отива в музеите или можем да направим един музей тук отстрани“, каза премиерът. „Сега копаем от двете страни, това тук остава, каза Борисов който видя на място разкрития от тракийски некропол“, допълни той.
До края на юни археолозите обещаха да се справят с проучванията на находките в района, за да не спира строителството, като заявиха, че свършеното досега е героизъм. Борисов заяви, че няма да чака проучвания до август и септември. „Облечете ватенки, ще сложите калорифери. Има сняг три дни. Ще работят както всички работници работят в България“, заяви министър-председателят.
„Когато пръстта е по-твърда от керамиката, не можем да работим“, обясни Анета Бекъмска от Археологическия музей в Перник. „Ще ви я подгреем, ще докараме калорифери тук“, контрира я Борисов. „22 години, да не говорим 40 преди това, не е пипано и днес му е дошло времето. Ние ще върнем накрая парите на Брюксел заради това, че хладно ви било“, отговори той.
Строителите заявиха, че няма да променят графика и обещаха палатка на археолозите. Премиерът добави, че ако е необходимо регионалният министър Лиляна Павлова „ще идва и ще държи чадър”.
Напрежението между археолозите и управляващите се породи в края на миналата година, след като от стенограмата на заседание на правителството стана ясно, че според министъра на регионалното развитие и благоустройството те „саботират строителството“ на магистралите.
Два археологически музея саботират строителството на магистрала „Струма”, казва Лиляна Павлова на колегите си. По думите й има проблем в участъка Белокопитово-Каспичан с Археологическия музей-Шумен и с АМ „Струма” ЛОТ 1, където два археологически музея – в Кюстендил и Перник, саботират строителството на магистралата.
„Продължават изнудванията. В момента искат да ни спрат АМ „Струма”, 300 метра от най-важния изкоп на най-дълбокото място, където трябва да изземваме земна маса, само защото трябва да се правят най-рано до септември догодина разкопки и проучвания”, казва Павлова.
Премиерът Бойко Борисов препоръчва на финансовия министър Симеон Дянков още същия ден да се заеме проблема.
Според Дянков тази година за археология са дадени три пъти повече пари, отколкото миналата година. А за следващата година по бюджет парите се удвояват.
„Дали сме им пет милиона само за 2011 г. за какви ли не обекти, но те за всеки обект искат още да копаят. И то на най-важния участък на магистралата, където ще е най-големият виадукт на АМ „Струма”, трябва да спрем, да не копаем”, категорична е министър Павлова
„Техните номера са ми известни”, казва в отговор Борисов.
Днес премиерът инспектира строежа на магистралата, заедно с министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски, и председателя на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров.
Строителството на 17-километровия участък започна на 1 октомври миналата година и се извършва от Консорциум „Струма 1“. Стойността на проекта е 58 534 000 лв. без ДДС.
Обектът ще бъде изграден с финансовата подкрепа на ОП „Транспорт“ 2007-2013 г. Автомагистрала “Струма” е част от Трансевропейската транспортна мрежа по направление на Общоевропейски транспортен коридор ІV в отсечката от пътен възел “Даскалово” до ГКПП Кулата. По магистрала „Струма“ се осъществява и пътният трафик за Гърция.