Народното събрание отхвърли ветото на президента Първанов върху промените в Кодекса на труда. Президентът върна за ново разглеждане разпоредбите, които засягат представителството на работодателските организации в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Управляващото мнозинство изключи Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Съюза за стопанска инициатива (ССИ) и Българския съюз на частните предприемачи „Възраждане” (БСЧП) от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това стана с промяната, че за представителна организация на работодателите на национално равнище се признава организация, обединяваща браншови или отраслови структури, в които са наети на трудов договор не по-малко от 100 000 лица.
Според президента „нито мотивите към законопроекта, нито обсъжданията в Народното събрание доказват обективна потребност“ от тези промени.
Депутатите обаче не приеха аргументите на ветото. То бе отхвърлено със 123 срещу 48 гласа и един „въздържал се“.
„Нецелесъобразно е изискването за национално представени организации на работодателите да се признават само тези, които обединяват браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хиляди осигурени по трудов договор лица. Многократно завишеният количествен критерий ще създаде проблем с представителността на организации, които работят в иновативни и високотехнологични сектори“, написа държавният глава в искането за ново разглеждане на промените.