Министерството на отбраната ще поиска оферти за 5 нови изтребителя и 7 втора ръка от 7 държави, съобщи "Дневник", като се позова на проекта за инвестиционен разход, който бе приет от правителството миналата седмица. Сега документът трябва да бъде приет и от парламента, за да започне процедурата по избор на самолет.
САЩ ще бъдат питани за цени и конкретно предложение за новопроизведени бойни самолети F-16 блок 60 (или 70) и F/A-18E/F Super Hornet, както и за употребявани F-16, модернизирани до варианта OFP М6, и втора ръка F/A-18E/F Super Hornet. До Португалия ще бъде изпратено искане за предложение за F-16 MLU OFP М6, което ще бъде с логистичен пакет и въоръжение от САЩ.
Израел се очаква да предостави оферта за употребявани F-16 C/D, модернизирани до варианта OFP М6. Предложението е дошло след визита на Каракачанов в Израел. От Италия ще се чака отговор за втора ръка Eurofighter Tranche 1, а от Германия - за нов Eurofighter от последната модификация Tranche 3. Франция трябва да даде предложение за нови и употребявани Dassault Rafale.
Този изтребител се включи в полезрението на Министерството на отбраната, след като президентът Румен Радев летя на такъв при посещението си във Франция. От Швеция освен за нови Gripen C/D ще се иска предложение и за употребявани Gripen, модернизирани до текущата конфигурация на въоръжение в страните - членки на НАТО (Унгария и Чехия).
България вече веднъж мина по пътя на избор на самолет, като на финалната права останаха "Грипен", португалски F-16 и италиански Eurofighter. Накрая обаче той се провали, не и без съпътстващи спорове, подхвърляния, внушения и скандали, включително и между ГЕРБ и президента.
Инвестиционният проект "Придобиване на нов тип боен самолет" предвижда покупката на 16 самолета на два етапа. През първия етап, който е финансово осигурен с 1.8 млрд лв. с ДДС, е предвидено да се придобият не по-малко от 8 изтребителя. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 г.) и въоръжението. Шест фирми са проявили интерес, а оферти ще се приемат както за нови самолети, така и за употребявани, съобщи военният министър Красимир Каракачанов.
Планира се доставките да се извършат в шест последователни години с начало не по-рано от 12 месеца от сключване на договора. Основният риск е, че няма пари да се купят 16 самолета с един договор. Това може да доведе до невъзможност да се купи същият самолет след 6-7 г., от което да последва затруднение при поддръжката на два вида конфигурации и непредсказуемо оскъпяване на проекта при придобиването на самолети в друга конфигурация.