Отидете към основна версия

5 102 13

Борисов уволни зам.-министър на здравеопазването (обновена)

  • гергана павлова-
  • софарма-
  • огнян донев

Премиерът Бойко Борисов уволни зам.-министъра на здравеопазването Гергана Павлова. Заповедта й за отстраняването от поста е подписана по обед. Решението на премиера е по собствено усмотрение.

По-късно в Ловеч, където откри завода за китайски автомобили, Борисов коментира, че уволнението на заместник-министъра на здравеопазването е в следствие на разразяващия се в момента скандал по отношение на ценообразуването на лекартствата.

По думите му, не може в обществото няколко дни усилено да се говори за това, че един или няколко човека определят цените на лекарствата, а от там и действията на здравната каса и от страна на правителството, в лицето на ресорния заместник-министър да не бъдат предприети съответните действия.

Премиерът каза още, че предстои задълбочена оценка на работата на здравния министър Константинов, в която ще се включи той и парламентарната група на ГЕРБ. Запитан дали не намеква за оставката на здравния министър Стефан Константинов, Бойко Борисов посочи, че досега намеците му са били ясни и разбираеми. Не може в сектора, в който отиват най-много държвавни пари, а  именно в здравеопазването, да има лошо управление, посочи още премиерът.

Гергана Павлова пое поста през април 2010 г. Лично Бойко Борисов съобщи, че тя става зам.-министър на здравеопазването. Павлова беше представена от премиера просто като Гери, която той искал да направи шеф на здравната каса. В крайна сметка обаче надделяло желанието на Борисова (министър на здравеопазването по това време – бел. ред.) тя да стане неин заместник.

Като зам.-министър на здравеопазването Гергана Павлова отговаряше за лекарствената политика. Името й се оказа в центъра на разразилия се в последните дни скандал около цените, на които „Софарма“ продава някои от лекарствата си в България.

След разследване на ТВ7, според което, три пъти по-скъпи лекарства продава „Софарма трейдинг“ у нас, в сравнение със съседна Сърбия и Турция. Пример за това са ампули за тежка форма на алергия, които в България се продават за около 70 лв. опаковката, докато в Турция цената на опаковката е 25 лв. Медикамент за високо кръвно пък в Сърбия върви в аптеката за 7 лв., докато в България цената му е около 20 лв.

Според разследването именно Гергана Павлова лобирала за "Софарма" и защитавала не обществените интереси, а тези на бившия си работодател. Шефът на „Софарма“ Огнян Донев отрече да познава зам.-министърката. “Имам 12 хиляди служители и не знаех за съществуването на Гергана Павлова, преди да стане заместник-министър”, беше категоричен той.

По информация на СДС, обявена на редовния брифинг на сините, има разследване на ЕК свързано с Гергана Павлова, за създаване на монополно положение на водеща фармацевтична кампания.

Според биографичната справка в сайта на Министерство на здравеопазването в периода 2000-2004 г. Павлова последователно заема длъжностите Регионален мениджър продажби и Национален мениджър продажби „Аптечен пазар” в „Санита Трейдинг” АД, дистрибутор на лекарствени продукти и медицински консумативи.

От 2004 до 2008 г. работи като Мениджър продажби „Аптечен пазар” и в последствие мениджър връзки с клиенти и оперативна дейност в „Софарма Трейдинг” АД, национален дистрибутор на лекарствени и нелекарствени продукти и медицински консумативи.

От 2008 г. до 2010 г. е Мениджър ключови клиенти в „IMS Health”, международна консултантска компания и доставчик на данни, специализирана в сферата на здравеопазването.

Името на Гергана Павлова беше замесвано и в други скандали. Тя беше обвинена че е прокарала лобистка промяна в закона, с която е облагодетелствала фармацевтичната компания. Става въпрос за прехвърлянето на търговете за лекарства за онкоболни от здравното министерство към болниците.

От март миналата година вместо един централен търг, при който се купуват големи количества на ниски цени, всяка болница трябваше да купува по-малки количества за своите нужди на по-високи цени.

Още в началото на 2011 година от Центъра за защита правата в здравеопазването първи се усъмниха, че зад прехвърлянето на търговете за лекарства към болниците прозират дистрибуторски интереси. Тъй като дистрибуторската компания „Софарма трейдинг“ е основен доставчик на лекарства за болниците, а много от тях са задлъжнели към фирмата, от центъра предупредиха, че лечебните заведения се поставят в зависимост.

Съмнения имаше и за нагласен в полза на „Софарма“ конкурс за циклотрон в Александровска болница, който в крайна сметка беше спрян.

Предшественикът на уволнената Павлова – д-р Емил Райнов също се раздели с поста си след скандални разкрития. На 19 април 2010 г. му бе повдигнато обвинение от Прокуратурата за длъжностни престъпления и злоупотреби. Райнов, който е и бивш шеф на НЗОК, бе обвинен в търговия с влияние, тъй като на два пъти поискал общо над 28 млн. лева от фармацевтичния дистрибутор „Търговска лига“.

Уволнението на Гергана Павлова идва само няколко дни след като оставка подаде шефката на Здравната каса Нели Нешева заради скандал с раздадени бонуси. Екипът на Нешева излезе с отворено писмо, в което заявява, че нейната политика, в интерес на българските пациенти, вероятно е засегнала корпоративни интереси.

За пръв път от три години Касата има право да договаря цени на медикаментите. Целта е да се намалят в максимална степен цените на лекарствата, за да могат повече хора да се лекуват. Може би това подразни някого?, се посочваше в писмото.

Въпреки подкрепата, която бе мобилизирана в защита на Нешева в последните дни от пациентски организации, лекари и работодателски организации, в крайна сметка нейната оставка вероятно също ще бъде приета.

“След като беше депозирана оставката от Нели Нешева, това, което е взето като политическо решение, е тя да бъде гласувана в българския парламент“, заяви вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини