Отидете към основна версия

895 3

Бойко Борисов: Ние сме най-добрите еколози

  • шап-
  • мрежа
Снимка: БГНЕС

Доказваме, че сме най - екологично ориентираното правителство, ще помислим с отменянето на решение и за популацията на кафявите костенурки, четири вида зайци, врабчета, птички и всички останали, които тази ограда би затруднила.

Това става ясно от стенограма на правителствено заседание, проведено на 18 април. Думите са на премиера Бойко Борисов.

Поводът е отмяна на решението за изграждане на защитна мрежа между България и Турция, за да се ограничи разпространението на шап от южната ни съседка към нашата страна.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков обосновава: "Причините за това предложение са две. Първата причина е от финансово естество. Оказва се, че трябва да се отчуждават доста имоти, което е извън близо 30-те милиона за самото съоръжение, ще го оскъпи може би с още 15-20 милиона.

Втората причина обаче е по-важна. Оказва се, че създаването на такова съоръжение ще противоречи на редица екологични норми - на пътя на кафяви костенурки и на четири вида зайци. Това е за оградата за шапа в трите области - че ако се направи дълга ограда, ще имаме проблем с кафявите костенурки и с четири вида зайци. Всъщност има и доста други – птици и т. н. Затова експертите мислят за друг вариант".

Премиерът обобщава: "Ние го правим заради природата на България, екологията и всичко останало. Виждате, че ние похарчихме милиони, за да направим тунелчета за вълци, за мечки и сега е важно само какви пътни знаци трябва да се приемат за преминаването на вълци, мечки, костенурки, прилепи. Приемаме с абсолютно единодушие точка 13", казва Бойко Борисов.

За да се предотврати повторната поява на болестта шап на територията на страната ни ще бъде засилен ветеринарния контрол и физическата охрана по границата ни с Турция. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов в Царево.

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Правителството взе решение да не се изгражда защитна мрежа между България и Турция за ограничаване на разпространението на болестта шап като причините са, както финансови така и екологични, каза министърът. Първоначално одобрените средства от Министерски съвет за съоръжението бяха около 7 млн. лева, но след като тримата областни управители, на чиято територия трябваше да е оградата, направиха своите разчети се оказа, че необходимата сума достига 28 млн. лева, припомни той.

Освен това проучване на Министерство на околната среда и водите показа, че трасето преминава през 9 защитени зони за опазване на местообитания и птици и е необходимо допълнителна оценка за съответствие по Закона за биологичното разнообразие, каза още Мирослав Найденов. Според МОСВ съоръжението би могло да засегне защитени видове и зони. Друга причина, е, че заграждението би минавало през частни терени, за чието отчуждаване е нужно много време.

Той допълни, че във физическата охрана по границата ни с Турция ще се включат и горските стражи. Освен това регулярно ще бъдат увеличени и пробите от взетите животни.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Няма пари за мрежа по границата с Турция

    Правителството отмени решението си от април м. г., което предвиждаше изграждането на 181 км защитна мрежа между България и Турция с цел ограничаван ...
    18.04.2012
    1 634
    2
  • Оградата срещу шапа ще поскъпне

    Заради трудния терен се очаква оскъпяване на проекта за изграждането на ограда по границата ни с Турция, която ще ограничи преминаването на диви жи ...
    12.01.2012
    750
    0
  • Положителни проби за шап в Ямболско

    Две положителни проби за шап са открити от началото на ловния сезон в Ямболско. Става въпрос за диви прасета, съобщи д-р Стоян Колев от Регионалнат ...
    04.11.2011
    1 319
    0