Отидете към основна версия

44 264 75

От Еконт пред ФАКТИ: Държавата създава неравнопоставеност при пощенските услуги

  • еконт-
  • закон за пощенските услуги-
  • български пощи-
  • министерство на транспорта-
  • куриери-
  • услуги

Бизнесът е изправен пред правна несигурност, а това води до лоша икономика

През определен период от време държавата има склонността с някое внезапно решение да взриви отделни сфери. Най-пресният пример е в сектора на частните куриерски фирми. Поправки в закона за пощенските услуги, минал на първо четене, уреждат ново положение, при което универсалните пощенски услуги вече ще се облагат с ДДС. Съответно с 20% ще поскъпне стойността им и за потребителите. Универсалните пощенски услуги са писма до 2 кг, включително и препоръчани, както и колети до 20 кг, които, за разлика от другите пратки, се доставят в срок от 3 дни и не се връчват лично на получателя, а в пощенската му кутия или в съответния офис на куриерската фирма.

Привилигирована от цялата ситуация остава държавната "Български пощи", която е освободена от данъка. Не само това, ами държавата има заявка да събира ДДС-то от частните куриерски фирми за изминал срок - от 2010 г. насам. За мнение около спорните поправки от ФАКТИ потърсихме позицията на куриерските фирми. Ето какво заяви Ана Йосифова, представител на "Еконт".

- Г-жо Йосифова, каква е позицията на фирмата по повод новия начин, по който се тълкува от НАП Закона за пощенските услуги в частта му с универсалните пощенски услуги, който вече ви задължава да начислявате ДДС върху тях, което съответно ще доведе до поскъпване и за потребителите?

- НАП преследва облагаемостта на доставката с превратно тълкуване на правните норми. Основанието за облагаемост или освободеност на една доставка, може да бъде търсена единствено в данъчния закон, а той в това отношение е категоричен: чл. 49 от ЗДДС казва - Освободена доставка е:

1. доставката на пощенски марки по номинал или приравнен знак на пощенска марка;

2. (изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) извършването на универсални пощенски услуги при условията и по реда на Закона за пощенските услуги. - до януари 2018 г., след което се изменя като услугата се прави в единствено число.

Когато се препраща към условията и реда в ЗПУ се има предвид даване на яснота относно характера на този тип доставки, а именно описаните в глава 4 раздел 1 (съгласно правилника на ЗДДС), които предоставя Еконт, описани в дадената му лицензия. В ЗПУ липсва дефиниция на “услуги в обхвата на пощенската услуга”, а те са част от универсалната пощенска услуга и абсолютно идентични по своя смисъл.

В ЗПУ са дефинирани два вида пощенски услуги, а именно:

чл. 4. (Доп. - ДВ, бр. 112 от 2001 г., в сила от 05.02.2002 г.) Пощенските услуги са универсална пощенска услуга и неуниверсални пощенски услуги.

- Дава ли това монополна позиция на "Български пощи", които ще са освободени от ДДС?

- Създава се неравнопоставеност на операторите. Тази привилегия, предоставена със закона, касае единствено вида на лицензията, на практика обаче, ако оператор притежава лицензия за извършване на услуги, включени в обхвата на универсалната пощенска услуга, но предоставя всички видове услуги, които попадат в обхвата на „универсалната пощенска услуга”, то освобождаването от начисляване на ДДС би било извършено единствено с оглед на субекта, а не на вида и характера на услугите, което е недопустимо от данъчноправна гледна точка, освен, ако изрично не е посочено в данъчен закон.

- От НАП има заявка, че ще бъде търсен от частните фирми и ДДС за изминал период. От страна на частните оператори ще търсите ли диалог с НАП, относно дискутиране на казуса и при неудовлетворителен развой бихте ли завели дело за нанесени щети от държавата?

- На 14.05. беше организирана среща от НАП в отговор на писмото, което бранша по инициатива на Еконт пусна към обвързаните с дейността ни институции. Покана за срещата получихме на 13.05.2019 г. т.е. ден по-рано от Росен Бъчваров, директор комуникации на НАП. В процес на разговора стана ясна и причината за спешаването - от 15 - ти НАП са на тиймбилдинг.

Изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова ни информира за категоричното им становище, а именно частните пощенски оператори дължат ДДС на универсалните пощенски услуги, които предлагат от 2010 г. В този смисъл те съвсем добронамерено ни призовават да пристъпим към доброволно заплащане, възползвайки се от някои (според тях) облекчения, едно от които е да съберем ДДС за минал период от клиентите си ЮЛ. Коментари относно пропуските и грешките в закона не бяха приети сериозно.

Впечатление направи изказване на г-жа Димитрова, цитирам “Вие всъщност имате лицензия за услуга, която не съществува”. По този въпрос ще бъде направено запитване към Комисия за регулиране на съобщенията от наша страна. Бизнесът в България е изправен пред правна несигурност. Това, което се случва е непривлекателно за инвеститорите, външни или вътрешни. А липсата на благоприятна бизнес среда води до лоша икономика. Нещо трябва да се промени.

- Как гледате на тази покана за доброволно плащане на ДДС за изминал период?
- За изминал период за плащане на ДДС все още нямаме официален документ от НАП. В момента тече проверка, която не е приключила. Не смятаме, че дължим това ДДС.

- При създалата се ситуация какви други действия предвиждате от ваша страна?
- Предстои комуникация и изчистване на ситуацията с КРС, които са наш надзорен орган. Ситуацията изисква разглеждане и двата закона - за ДДС и за пощенските услуги, а НАП не се ангажират със становище по Закона за пощенските услуги. Трябва всички страни да излязат със становище и да се изясни какво следва да се случи.

- Универсалните пощенски услуги каква част са от цялата дейност на фирмата?
- Голяма част са. Мога също така да Ви кажа, че за миналата година в доклада на КРС се публикува информация, че пазарният дял в пощенските услуги на Еконт Експрес е 48%, а на "Български пощи" е 47%. Причината за тези числа е в по-доброто качество на услугата.

- Свързвате ли по някакъв начин тези числа с внезапната активизация на НАП?
- Мога само да предполагам. Факт е, че ако предположим и приемем аргументите на НАП, които неофициално заявиха, че за тях е ясно, че от 2010 г. тази услуга е облагаема, мога да задам въпроса защо реагират едва сега, през 2019г.? Какви загуби е претърпяла държавата за този период, ако наистина всичко това им е било ясно? Аз все пак не искам да стъпваме на становището на няколко човека от НАП. Трябва да се огледа ситуацията от всички страни. Компетентно е и Министерство на транспорта и нашият регулаторен орган КРС с които трябва да се обсъди и да се приключи тази тема.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове