112 родители и настойници са глобени за пропуснати ваксини срещу морбили и още три други заболявания на децата през 2018 година. На всички тях са написани актове. Това съобщи за "Монитор“ д-р Радосвета Филипова, държавен експерт от дирекция "Здравен контрол“ в Министерството на здравеопазването. Наложените им глоби са от 50 до 200 лева.
По смисъла на член 210 от Закона за здравето всеки, който не се е явил на имунизации, реимунизации, профилактичен преглед или изследване, се глобява от 50 до 100 лева при първо неявяване, а при второ от 100 до 200 лева. Според нормативната уредба на такива санкции подлежат и лекарите, които са допуснали този пропуск. В здравното ведомство обаче нямат информация за глобени доктори. Няма информация и за актовете, съставени от началото на тази година към момента, тъй като обобщена информация за тях МЗ събира към месец април на следващата година.
"Тази мярка е твърде неефективна. Дори глобата да бъде по-висока, няма да реши проблема, тъй като децата и възрастните остават неимунизирани, а това е твърде опасно както за самите тях, така и за околните, защото те посещават детски градини и училища“, коментира д-р Филипова.
По думите ѝ има лекари, които издават бележка за извършена имунизация на детето, за да бъде записано в забавачката или на школо, но на практика тя не му е направена по настояване от родителите. Такива случаи са засечени, след като в близо половината области на страната избухнаха епидемични взривове от морбили през есента на миналата година. Лекарите са установили лабораторно, че при деца, които имат издадени бележки за имунизации не съществуват антитела срещу инфекцията. Едно семейство, противник на ваксините, е завело дело срещу Министерството на здравеопазването заради задължителния имунизационен календар. Родителите обаче са изгубили в съда, съобщиха от здравното ведомство.
За разлика от ситуацията у нас, в Сърбия се водят дела срещу 300 семейства, които са пропуснали да заведат децата си за ваксиниране. Глобата там за такъв пропуск се равнява на 300 евро.
В Германия министърът на здравеопазването Йенс Шпан предложи преди два дни да се въведат глоби за родителите на деца в училищна възраст, които не са ваксинирани срещу морбили. Предложената санкция е 2500 евро. Подобно предложение направи и социалният министър Бисер Петков.
Помощите за отглеждане на дете ще бъдат орязани, ако родителите не го заведат на имунизация и реимунизация, включени в задължителния имунизационен календар, както и на профилактичен преглед. В такива случаи те ще получават 30% от сумата, определена на базата на гарантирания минимален доход. Това предлага Петков в проект на Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.
А броят на заразените с морбили в България удари 759. Случаите на инфектирани продължават да се увеличават, съобщи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. В сравнение с миналата година увеличението е над 40 пъти. В София са две трети от заразените. Голям е броят им и в област Благоевград, заразата тръгна от детското отделение в болницата в Разлог.
По последни данни на Министерството на здравеопазването вече има болни от морбили в Пазарджик, Бургас, Перник и Пловдив. В момента най-много заразени има в София област. Случаи са регистрирани в Самоков и Ихтиман, но и в столицата и Кюстендил. По думите на доц. Кунчев около 90% от случаите на заразени с морбили са сред ромското население, затова натам са насочени усилията за по-голям имунизационен обхват.
11 акта за неизвършване на имунизации са наложени на общопрактикуващи лекари в Бургаско през последната година и половина, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в морския град. 35 са били санкциите на майки и бащи за пропуснати имунизации на бебета и малчугани през 2017 година. Глобени са 10 общопрактикуващи лекари заради неспазен срок за ваксините.
"Причините за неимунизирани деца са различни – отложени по медицински противопоказания, не са намерени от общопрактикуващия лекар на посочения адрес, пребиваващи в чужбина, както и отказ на родителите. Хората не желаят да ваксинират малчуганите най-вече защото мислят, че ваксините отключват или предизвиква дадени заболявания", коментираха от ръководството на Бургаската РЗИ. След налагане на глобите те рядко променяли решението си.
"През изминалите години обаче имаме и случаи, когато родители които са глобени за административно нарушение, да заведат децата си за имунизация. Тази практика обаче е рядка", каза директорът на инспекцията д-р Георги Паздеров.
Най-често родителите отказват имунизация срещу морбили, паротит и рубеола, но има и такива, които отказват всички имунизации, сочат данните на здравните власти.
В Русенско и Шуменско отказите от ваксини са най-малко спрямо други области на страната, показват справки на регионалните здравни инспекции. От 2013 до 2018 година са съставени 6 акта на родители от Шумен и областта, които не са осигурили провеждането на задължителни имунизации на децата си. И по шестте са издадени наказателни постановления на обща стойност 300 лева. Санкциите са от по 50 лева на човек, каза д -р Илияна Лозанова, главен секретар на инспекцията в града. Съставен е акт и на един общо практикуващ лекар за непредставяне на отчет за проведените имунизации. Издадено му е наказателно постановление за 100 лева.
6 са и актовете, издадени на родители за неваксинирани деца в Русенско от началото на годината до момента, съобщи началникът на отдел "Противоепидемичен контрол“ в РЗИ – Русе д-р Маргарита Големанова. При всички случаи става въпрос за малки деца. Родителите били категорични, че ваксините нанасят вреда на здравето.
Отидете към основна версия
31 Май, 2019 08:40 8 384 35
Глобиха родители, които отказват да ваксинират децата си
Лекарите също подлежат на санкции, ако са допуснали пропуск
Източник: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.