''ДПС подкрепя диференциацията на ДДС да не е табу, т.е. единната ставка да не е табу'', това заяви в предаването "Панорама" по БНТ зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев.
''Ниските преки данъци и малко по-високи косвени данъци отговарят на структурата на българската икономика'', категоричен бе Цонев.
Той припомни, че през 2008 година Световната банка е дала на България награда за най-добре реформирана данъчна система, защото отговаря на структурата на българската икономика. ''Оттогава досега ние подкрепяме тезата, че ДДС не трябва да се пипа и ставката трябва да е единна. От друга страна обаче, от 2007 ние сме член на ЕС и като погледнете само България и Дания имат единна ставка, всички други имат множество диференцирани ставки. Ние не можем да направим множество диференцирани ставки, поради фискална причина. 12 млрд. почти влизат в бюджета от ДДС. От преките данъци влизат общо по-малко от половината от приходите от ДДС. По-малко от 5,5 млрд. лева. Диференциацията на ДДС, ако се извърши, както е в Германия, ние нямаме отговор какво правим с фиска'', коментира икономистът.
''Има сектори, определени групи стоки, за които можем да направим тази крачка да диференцираме данъка'', добави депутатът.
''Свалянето на ДДС за ресторантите трябва да е временна мярка, но за книгите, памперси и детски стоки трябва да е за постоянно, защото няма голямо отражение върху фиска'', аргументира се той.
''Ние нямаме заплати и стандарти като в Германия, Франция и Великобритания. Нямаме голям обем от заплати, при който личният данък да пълни голяма част от хазната'', каза още Йордан Цонев.
''Подкрепяме създаването на държавна петролна компания, но условието е тази компания да действа пазарно и да не се допускат държавни дотации към нея", обяви зам.-председателят на ПГ на ДПС
"Ние сме убедени, че колкото по-малко държавата участва в икономиката, толкова по-добре. Но има сектори и пазари, в които държавата трябва да се намеси, за да оправи изкривяванията там. Един такъв пазар е петролният. Това е причината да подкрепяме създаването на държавни бензиностанции. Така ще може да се изправят недъзите на този пазар и да се прекратят всички картелни споразумения в сектора'', допълни той по темата, касаеща намерението на държавата да строи държавни бензиностанции, с които да уравновеси пазара на горива в страната.
Цонев се върна и на своето предишно участие в ''Панорама'', когато скандализира ефира с думите си, че в извънредното положение може да се лишим от свободата на словото, ако това ще помогне да се спасят човешки животи. Той аргументира това си изказване по следния начин: ''Ограничаването на свободата на словото аз го разбирам като самоограничаване на всеки като личност, като общественик - да се внимава какво се казва. Тук говорим за лично усещане и съвест, да замълчиш и да спасиш човешки живот. Някои хора не спряха да говорят, че всички трябва да излизаме, да не носим маски и да създаваме стаден имунитет. Виждаме какво става сега в Швеция със стадния имунитет. Тези хора не облякоха лекарски скафандър и не спасяваха човешки животи. При тях самоограничаване на словото нямаше.''