Това, което виждате не е нито фотомонтаж, нито снимка направена в друг град. Това е земята под Перник. Само шест месеца след земетресението земята се отваря. Огромен процеп е зейнал в пернишкия квартал Рудничар, като неговата дълбочина достига цял метър, твърди zaPernik.com.
Все още не може да се каже дали само земетресението е виновно за разцепването на земята. Редица граждани са подавали сигнали до Община Перник и полицията, че роми от квартала са прекопавали тунелите на Мината, за да копаят въглища. Възможно е тяхната дейност да е нарушила участъка. Факт е, че нито Община Перник, нито МВР направи каквото и да е, за да обърне внимание на проблема. Резултатът е ужасната снимка, която виждате! Ужасната реалност под Перник. Ние застанахме на мястото и установихме, че наистина, роми разкопават града ни. Заснехме ги. Цялата операция ни отне не повече от два часа. Но на местното МВР и Община Перник години наред не им стигат за да хванат хората, които рушат града.
Вестник "За Перник" ще трябва да обърне сериозно внимание на подземния живот на града ни. Перник е прокопан от тунели на мината, които са безстопанствено изоставени. Тези тунели на много места са пълни с вода. Други са в неясно положение, но първия сигнал, че Перник се разтваря отдолу вече е факт! И ние не можем да вярваме на пишман експерти и общинари - безделници. Ние трябва да почнем собствено, по-задълбочено разсле дване по сериозната тема, коментират от онлайн изданието и вестника.
Според най-черния сценарий различни части на града може да се срутят изведнъж и хиляди хора да пострадат и да останат без домове. Опасността съществува от години.
"След 2008 г. частично са запълвани отделни галерии - там, където е имало сериозни проблеми, свързани със слягания и пропадания. Но като цяло все още не е ясна картината", призна кметът на Перник Росица Янакиева. Оттогава до днес тя не си прави труд да работи по проблема.
Опасността от пропадане на града идва от рудниците, отворени през 1891 г., където са работели стотици перничани. Проблемите с рудниците започват след ликвидацията на държавното дружество "Мини Перник". Тогава са извадени от действие над 180 помпи, които са изхвърляли събиращата се в галериите вода. Така от години мините се наводняват.
За да не изчезне градът, подземните галерии трябва да бъдат укрепени. Кметът на Перник Росица Янакиева настоява България да договори мярка с ЕС за преодоляване на последствията от подземния въгледобив в града, по която общината да кандидатства за финансиране.
"За решаването на проблема са нужни няколкостотин милиона лева", каза градоначалникът. Нужно е в бъдеще да се отделят средства за проучвания и обследване на минните разработки.
"Ангажиментът на държавата е такъв, че ние не подценяваме проблема. Направена е програма и има задействани четири проекта. Факт е това, че в периода 2000-2009 година са дадени пари за това укрепване, но нищо не е свършено. Парите са изтекли. Сега трябва да се направят различни обследвания, за да се знае какво е състоянието и какво да се предприеме. Има европейски програми, по които могат да се вземат пари. Има такъв случай в Полша и оттам може да се черпи опит", обяви заместник-министърът на икономиката Валентин Николов.