"Предстои предаване на редактираната версия на Плана за възстановвяване и устойчивост, за която чух предимно позитивини отзиви. Важна беше чутата санкция от парламента за финализиране. Чух такъв апел и от бизнеса".
Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
"От наша гледна точка документът е финализиран, но остават преговорите с Европейската комисия, откъдето чертаят техните червени линии в сферата на върховенството на закона и на енергетиката. Приветствам този механизъм, че парите трябва да отиват само там, където са направени реформи, така че парите на европейците да отиват на правилното място. Исках да има редовно правителство, защото не е редно един служебен кабинет да решава такива големи въпроси като съдебната реформа, но това ще стане неизбежно. Ще трябва да търсим консенсус, че един следващ парламент ще приеме тези промени", заяви Пеканов.
"Европейските институции очакват от нас да засилим отчетността на главния прокурор и мерките за борба с корупцията. В следващите седмици при обсъждането с експертите трябва да се обединим около нещо и съм убеден, че ще направим решителните стъпки, за да бъде документът финализиран", посочи вицепремиерът.
"Другият голям отворен въпрос е сферата на енергетиката. Тук е много по-трудно как да прекрачим нашите червени линии. Много години по тази тема не е правено нищо и темата е неглижирана. За нас е важно да не оставим хората във въглищните райони без алтернатива. Те трябва да бъдат подкрепени от държавата. Ключът е да има дългосрочна стратегия за енергетиката", коментира Атанас Пеканов.
Той уточни, че затварянето на въглищните централи не е записано в документ като срок, но трябва да си даваме сметка за реалностите в сектора.
"Най-големият риск е забавянето на проектите, тъй като всеки проект изисква тръжни процедури, за да може да се реализира в тези 5 г.", поясни Пеканов.
По думите му системата за електронно преброяване функционира перфектно. "В началото имаше сериозна атака. Данните обаче са сигурни. Не е имало хакване на системата, но е имало атака, блокаж, може би тогава потребителите са имали проблеми. Системата е защитена, но разбирам притесненията на гражданите и ние трябва да направим повече, за да ги защитим. Преброяването е единственият начин да получим пълната картина как живеем, къде живеем, колко сме. Тази информация е много важна, за да вземаме правилните решения в бъдеще и да се правят стратегии", заяви още Атанас Пеканов.