Ние няма да извиваме ръцете на българския бизнес.
Това заяви при днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) служебният премиер Марин Райков.
От самото начало съм казал, че за това правителство ще бъде приоритет създаването на благоприятна бизнес среда. Ние няма да извиваме ръцете на българския бизнес. Това противоречи на логиката на това, което ние отстояваме от самото начало като подход. Никой не обмисля увеличаване на данъците или натиск за увеличаване на заплатите в частния сектор, уточни Марин Райков.
Той не пропусна да отбележи, че ръководеният от него служебен кабинет работи по идеи, свързани с това по какъв начин бихме могли да реализираме конкретни проекти за подпомагане на най-уязвимите слоеве от българското общество.
Правителството има намерение да изпълни Бюджет 2013 и политиката му ще бъде водена в тези рамки, коментира финансовият министър Калин Христов на първото заседание на съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Той посочи обаче, че има предложения, отправени към тристранния съвет, в които се изисква промяна в Закона на бюджета, а служебният кабинет няма такива правомощия.
„В предложенията има посочени само ползи, но няма посочени разходи. Всяко едно предложение е добре да се дискутира и всеки да има честността да опише съществуващите ползи и потенциалните разходи, за да имаме колегиална дискусия. Иначе рискуваме да имаме абстрактни или силно поляризирани дискусии”, коментира Христов.
По думите му разходната част в бюджет 2013 е сигурна, приходната обаче не е и за нея са нужни усилия, тъй като зависи от икономическото развитие. „Никъде в бюджета не е разписано, че има предсрочни избори и съпровождащата несигурност. В приходната част има значителна част на несигурност. В разходната част всички очакват да има сигурност и тези разходи да бъдат направени”, обясни Христов.
В тази нелека социална среда, акцентирах върху необходимостта българският бизнес, индустриалците, националният капитал, да проявят солидарност с най - социално уязвимите българи, припомни посланието си Марин Райков.
Според него това е било изтълкувано от някои части от българския бизнес като сигнал, че държавата би била склонна да упражнява върху тях натиск.
Нацията е един всекидневен плебисцит, че искаме да живеем заедно. Това означава, че трябва да проявяваме солидарност и трябва да направим така, че да създадем най - добри условия за бизнес климата, но и да подадем ръка на всички българи. Протягам ръка на представителите на бизнеса да седнем да поговорим и да дадем правилния сигнал, отбеляза Райков.