Преговарящите партии за съставянето на кабинет в сектор "Туризъм" се договориха по въпросите за издаване на електронни визи, за развитие на веломаршрути и за създаване на гаранционен фонд в туризма, който да действа при кризи, съобщи БНР.
Гаранционен фонд за изходящия туризъм, който да действа в ситуации на криза, предлагат две от политическите формации - "Демократична България" и "Има такъв народ", които предлагат и Стратегия за туризма с акцент върху морски, планински, балнео, конгресен, културен и друг туризъм.
От БСП предложиха да продължи помощта от 35 евро на турист за чартърите, които пристигат в България. Одобрение срещна и предложението на БСП в Българската банка за развитие да има кредитна линия за предприятията в сектора.
Ще продължи обсъждането на редица други теми важни за сектора, като предложението на "Демократична България" всички обекти, които работят в туристически зони да плащат туристически данък, а приходите да отиват в общините и да се ползват само за поддръжка на инфраструктурата.
Ще се дискутира и дали да остане облекчението от 9% ДДС за ресторантите. Обсъден бе и въпросът за изсветляване на сектора и дали да има национална резервационна система, която да обхване и съществуващите платформи за това.
Предстои обсъждане и на структурата и функциите на Министерството на туризма, както и участието в Националния съвет по туризъм.
Не беше постигнато единно становище да останат ли концесиите на плажовете и кой да ги администрира.
Кирил Петков от "Продължаваме промяната" акцентира при представянето на страната в чужбина с мотото "Една дестинация - хиляди преживявания":
"И ако го кръстим "One destination - hundred experiences", това вече можем да го продадем. Тогава вече и пакетът, който може да се направи няма да бъде за пет дена, където е нискоценовия туризъм, а може да го направим две седмици. Можем да направим платформа, в която може да селектираш, кои са локациите, които искаш да посетиш. Имаме невероятен ресурс, но трябва да го продадем на света по -най-умния начин".