Отидете към основна версия

1 635 25

МОН иска повишаване с 13,5% на учителските заплати

  • учители-
  • заплати-
  • мон

Естественият процес е присъственият

Снимка: БГНЕС

Министерство на образованието и науката е поискало учителските заплати да бъдат повишени с 13.5% или 125% от минималната работна заплата в бюджета за догодина. Това било записано и в коалиционното споразумение и е обсъдено на отраслов съвет със синдикатите, все още се очаква решение и разчети от Министерство на финансите. Това заяви днес министърът на образованието Николай Денков на пресконференция в МОН. Министърът е поискал още допълнителни средства за транспорт, извънкласни дейности, квалификация на учителите. Денков уточни, че е заявено и увеличение на издръжката на висшите училища, заради недостиг на средства за заплати в БАН и за непедагогическия персонал във ВУЗ-овете. Повишението ще е базово, според национални научни програми и фонд "Научни изследвания". Поискано е също увеличение на стипендиите на докторанти и студенти.

На въпроса за това ще се изпълнят ли искания на учители, ученици, които се обучават онлайн, да държат приравнителни изпити, Николай Денков каза, че подкрепя принципно учителите. "Има осигурени условия всеки да е присъствено в клас и особено когато наближи периодът на изпитите, не е редно едни деца да бъдат изпитвани присъствено, а други онлайн. След като мина периодът на адаптация, учителите могат да си поставят въпроса как ще завърши срокът", обясни министърът. По думите му лятото е правено проучване - спрямо онлайн обучението миналата година, от което става ясно, че качеството не пада съществено, но има други проблеми - учителите са уморени, родителите отделят много време на децата си и се оплакват. На въпрос за слухове за готвена учителска стачка заради преумората на учителите - министърът каза, че това не е коректно и не вярва, че ще се случи.

Естественият процес е присъственият и нашият призив в училище всяка силова мярка не е добре, посочи Денков. Той заговори и за още една промяна - но "дълга". Трябва да се фокусира преподавателският процес в училище върху това, че децата трябва да се научат да мислят, а не да възпроизвеждат знания, поясни Денков. По думите му това се предвижда, но ще отнеме време и няма да е от днес за утре. Искаме ли учениците да са научили всички произведения, или произведенията, през които са минали - трябва да ги осъзнаят и да се научат да вземат решения, анализира той.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове