"Наблюдават се нелогични елементи от вчерашния следобед (10.01.2022 г.) насам, за които никой не дава обяснение. Например, шестчасовото заседание на Консултативния съвет по национална сигурност препотвърди досегашната позиция на България относно преговорите на Северна Македония за членство в Европейския съюз, което всъщност можеше да стане и за час-два. Така широко рекламираният консенсус нямаше да се озове в конфузната позиция, че е постиган продължително, а не че е убедено волеизлияние на участниците. На заседанието се оказа болен със симптоми на COVID-19, който най-малкото можеше да не бъде там, но в резултат на неговото присъствие, върхът на държавата, начело с председател на парламент, президент и премиер, плюс министри и лидери на парламентарни групи се озоваха в карантина, насред връхлетелите България икономическа, енергийна, социална, здравна, пандемична кризи".
Това каза Ренета Инджова, служебен премиер в периода 1994 - 1995 година, в интервю за "Фокус".
"Натискът – той е 140-годишен, на който е подложена българската държава, и той не може да се преодолее с един съвет и с шестчасово заседание. Но важното е – и аз на това разчитам, че веднъж дори само за малко да се демонстрира твърдост на позиция, това ще даде голям кредит, кураж и сила на самите участващи в преговорите, които могат да разберат, че наведената позиция, приведеният гръб е нещото, което в отношенията с външния свят само носи допълнителни тегоби и иска допълнителни робски пози", посочи тя.
"Поздравявам президента за постигната позиция. Трябва да се положат максимални усилия на ниво парламент и на ниво правителство онова, което е заложено, да бъде изпълнявано. Българският проблем е, че и законите, и решенията на държавата и на държавните органи може и да се вземат, а после да не се изпълняват", каза още Инджова.
"Северна Македония ще бъде приета в Европейския съюз, защото това е желанието на тези, които приемат, а не на тези, които правят ветата и т.н. По същия начин, отношението, което има българската власт, правителство, министър на отбраната, външен министър и т.н. рано или късно ще бъдат уеднаквени от гледна точка на това, че самите САЩ и НАТО също нямат последователна и твърда позиция по въпроса какво правят в сегашната ситуация. Нещо повече, те търсят елегантния начин да направят определени отстъпки", посочи тя.
Освен позицията ни за Северна Македония, тя коментира и събитията от вътрешнополитически аспект: "Няма никаква промяна от гледна точка на позициите на старата власт, на държането на ресурса, финансовия, на българския капитал, на банките, на кюлчета и т.н. Няма никаква промяна във върховенство на закона. Имате един главен прокурор, който е разпратил 67 писма по света, в които иска да бъде спасяван. Така че аз не зная, откъде идва това очакване, че кризите ще бъдат решени днес и изцяло".