Гледната точка на Русия се изработваше през последните 10 години и върху Украйна се оказваше много сериозен външно-политически натиск. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по бТВ проф. Светлана Шаренкова, председател на форума "България-Русия".
„Украйна е една държава с 50 млн. население с огромни ресурси е най-бедната държава в Европа и тя ще стане заложник на едни големи геополитически конфликти, които се оформиха от желанието на встъпването на новата администрация на Байдън с така наречения, една среща на върха на демокрацията, за формирането на един нов международен ред, който изключи двете велики, големи сили – Русия и Китай", каза Шаренкова.
"Ситуацията стана необратима и въпросът е има ли политическо време и има ли инструментариум, който да ни позволи да избегнем военния конфликт в Украйна", заяви Любомир Кючуков бивш заместник-външен министър и дипломат.
Отговорността на акта е изцяло на руската страна, добави той.
Според Светлана Шаренкова обаче, че отговорността не е само на руската страна.
„Месеци наред Русия беше поставила свое условие, на което не се отговаряше по никакъв начин. Убедена съм, че Путин има желание за преговори“, каза тя.
„За съжаление, вече не можем да говорим за Минските споразумения, които бяха единственият инструмент досега да се спре войната и, ако досега полуофициално се отхвърляха от Киев, сега те бяха погребани от Москва“, отбеляза Любомир Кючуков.
По думите му войната не е решение и този фактор трябва да се има предвид оттук нататък.
Светлана Шаренкова заяви, че Минските споразумения отдавна са били нарушени и не са били спазвани от Киев.
„Имаше един референдум, който Киев не призна за желание на автономия на тези части на Украйна и още тогава се видя, че те са едни споразумения на хартия, които пазят някакъв много тънък баланс“, добави Шаренкова.
„Украйна няма да бъде приета в НАТО, не за друго, а докато в момента има окупирани територии, това означава директно възможност за война между НАТО и Русия по чл. 5", отбеляза Любомир Кючуков.
По думите му трупането на войски около двете страна на границата е създавало напрежение през цялото време и това е последната точка, която води до ескалация напрежението.
Големият проблем в момента е, че не говорим за деескалация, а за контрол на ескалацията, добави Любомир Кючуков.
Според Светлана Шаренкова България трябва да държи да има мирно решаване на проблема:
„Трябва да продължат дипломатическите преговори, трябва да застанем на страната на миротворците, като Макрон. И най-лошият мир е по-добър от най-добрата война“, каза тя.