Пореден заем от 100 млн. лв., се готвят да изтеглят управляващите София, за ремонт на тротоари, без никакви обективни критерии и гаранции за качествено изпълнение и вида на материалите. Допълнителни 20 млн. лв. пък ще дойдат от бюджета на общината. За това сигнализираха градските активисти от "Спаси София", които поискаха предложението да бъде допълнено, така че да се гарантира качествено изпълнение, насочване на инвестициите към най-нуждаещите се квартали и максимални ползи за софиянци.
От "Спаси София" заявиха, че управляващите не са представили списък на улиците, които ще се ремонтират, нито са изработили обективни критерии за инвестиране на средствата там, където са най-необходими. “Вярно е, че след 15 години управление на ГЕРБ, тротоарите на София имат спешна нужда от ремонт, но хората на власт ни предлагат още от същото. Повече некачествени ремонти, грозни павета и тротоари осеяни с шахти, които пропадат месеци след ремонта им. За нас е недопустимо да се налеят 120 млн. лв. без никакви критерии за качество на материалите и начина на извършване на ремонтите”, категоричен е Борис Бонев.
Според независимият общински съветник, проблем е и фактът, че само 20% от средствата ще бъдат дадени на районите, а огромната част - 80% от общата сума ще се харчи централно, от Столичната община. “Очевидно Фандъкова и зам.-кметовете нямат намерение да влизат в кварталите, щом искат те еднолично да решават къде ще отидат парите. Същевременно, те не са изработили и базови критерии, според които обективно да се решава кои улици имат най-спешна нужда от ремонт. Ако заемът се гласува в този му вид, ситуацията с тротоарите в София няма да се подобри, а ще се пропусне добра възможност градът ни сериозно да напредне по отношение на пешеходното движение.” - казва Борис Бонев.
Затова от "Спаси София" предлагат пет промени в доклада, за да се гарантира качествено изпълнение и максимални ползи за столичани. Те настояват за изработване на обективни критерии за приоритизация на улиците, както и публикуване на пълен списък с обектите, така че да е ясно къде ще отидат парите преди да се изтегли новият дълг. “Необходими са ясни критерии за качеството, за да не получим нови ремонти на ремонтите. Затова предлагаме тротоарите да се правят по новият Стандарт за градските настилки, който чака своето приемане, както и да има строги санкции за некачествено изпълнение от страна на редовните абонирани фирми приближени до властта” - заяви Борис Бонев.
Градските активисти казват още, че голяма част от тротоарите трябва да се преосмислят, така че те да бъдат по-удобни за пешеходците. “Това е шанс за свободни от коли тротоари, за засаждане на нови дървета, както и за изпълнение на мерки, гарантиращи пътната безопасност и намаляване на инцидентите. На всяка цена трябва да избегнем досегашните грешки на кмета Фандъкова. Софиянци се нагледахме на ремонти на ремонтите, и ще бъде престъпление още 120 млн. лв. да бъдат усвоени за още от същото.” - казва Андрей Зографски от "Спаси София".
От организацията призовават съветниците на "Демократична България", които единствени подкрепят необмисления доклад на ГЕРБ, да преосмислят позицията си и да застанат зад въвеждането на механизми и критерии, гарантиращи качество и максимална полза за гражданите. “Подкрепата на доклада в този му вид е подписване на празен чек на Фандъкова и ГЕРБ за 120 млн. лв., които ще бъдат усвоени по същият, до болка познат ни, начин. Очакваме подкрепа от ДБ, но и всички политически групи в Столичния общински съвет, за тези пет критерия.” - завърши независимият съветник Борис Бонев.