Професор Николай Радулов влезе в 47-ия парламент от партия „Има такъв народ“, но след като лидерът на формацията Слави Трифонов оттегли подкрепата си от кабинета, напусна партията. Заедно с още няколко депутати той излезе от ИТН и стана независим депутат. През почивните дни групата на независимите депутати води разговори с Асен Василев, който в качеството си на кандидат премиер на „Продължаваме промяната“ получи мандат от президента Румен Радев да състави правителство. Как е протекла срещата и какво е обсъждано. Ето какво сподели проф. Радулов пред ФАКТИ.
- Г-н Радулов, как протече срещата с „Продължаваме промяната“ в лицето на Асен Василев и Кирил Петков?
- Срещата премина доста градивно. Около 2 часа разговаряхме. Там беше и шефът на парламентарната група на „Продължаваме промяната“. Спряхме се и се обединихме около няколко общи приоритета, които за нас специално, визирам хората, които напуснахме „Има такъв народ“, са много важни.
- Нека ги конкретизираме…
- Борба с корупцията, независима енергетика, създаване на съвременни и необременени специални служби. А също така и нещо, което за мен е много важно - цифровизация на целия сектор сигурност. Модерните служби за сигурност в другите страни са далеч напред, ако ги сравним с нашите.
- Защо се говори за хоризонт от 6 месеца – това е времето до края на годината?
- Това е хоризонт, който да покаже на всички, че точно това управление е качествено и ефективно. Когато се поставят краткосрочни цели и задачи, може да се види дали те се изпълняват. Така ще се избегнат обвиненията, че нищо не се прави, че няма никакви резултати. Както, всъщност, се говори и сега от ГЕРБ.
- От ваша страна, визирам независимите депутати, поеман ли е ангажимент за безпрекословна подкрепа на кабинета?
- Пълна подкрепа не сме обещавали. Ние сме се обединили около тези и още приоритети. Ако трябва да се подкрепи нещо, което не е свързано с тези приоритети, ще го обсъждаме допълнително. Няма да има автоматично гласуване както бе в групата на „Има такъв народ“, каквото ни се налагаше да правим.
- А защо толкова време го правихте…
- Това е начинът на действие, който е въведен в парламентарната група на „Има такъв народ“. Дава се разпореждане и се гласува. Но, доколкото разбирам, такава е и ситуацията в ГЕРБ, и във „Възраждане“, както и в БСП. Просто ние сме хора, на които такъв подход не ни задоволява. Имаме свое мнение по определени много важни въпроси и не сме склонни да правим повече компромиси.
- По време на разговорите с „Продължаваме промяната“ обсъждана ли е кандидатурата на Бойко Рашков за шеф на антикорупционната комисия? Вие какво мислите?
- По принцип е коментирано, че е необходимо първо да се назначи шеф на КПКОНПИ преди да е минал новият проект за закон. И това е така, защото е като „писано правило“ в науката за управление на промяната. Какво имам предвид - промяната трябва да се поддържа от ръководството на една структура, защото иначе тя много бавно и понякога неуспешно се случва. Говорено за възможността Бойко Рашков да оглави КПКОНПИ, но не се пренебрегват и други възможности.
- Имена за министри в новия кабинет на Асен Василев обсъждахте ли?
- Не. Не сме коментирали нищо, което да е свързано с личности. Първо смятаме, че трябва да се обединим около концепцията и това как ще работи кабинетът, след това да видим какви са реалните възможности този кабинет да бъде гласуван и тогава ще си говорим за личности.
- Но от думите ви до момента разбирам, че кабинетът ще разчита на плаващо мнозинство. Това дава несигурност и колко може да издържи едно правителство в такава ситуация?
- От наша страна мнозинството не е плаващо, защото основните задачи, които ще бъдат внесени в този период от 6 месеца, са тези, които ви казах, а ние тях ги поддържаме. Пак казвам, че не сме поемали ангажимент за пълна подкрепа, няма да има и автоматично гласуване.
Отидете към основна версия
4 Юли, 2022 14:37 2 574 29
Проф. Николай Радулов пред ФАКТИ: Пълна подкрепа към кабинета на Асен Василев не сме обещавали
Няма да има автоматично гласуване както бе в групата на „Има такъв народ“, обяви независимият вече депутат
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 22 гласа.