Отидете към основна версия

2 176 24

8 млрд. лв. са изплатени за компенсации на електрическа енергия без реален резултат

  • ирур-
  • компенсации-
  • електроенергия

ИРУР предлага разплащателната функция да бъде поета от НАП

Снимка: БГНЕС

Анализ на Института за развитие и управление на ресурсите /ИРУР/ показва, че механизма за компенсации на електрическа енергия за бизнеса, въведен преди година има нужда от спешни промени. По него до момента са изплатени над 8 млрд. лева от българския данъкоплатец. В четвъртък служебното правителство удължи програмата с нов индикативен бюджет в размер на 3,6 млрд. лв.

Достъп до компенсации имат около 633 хиляди частни стопански субекти, като с тези средства се подпомагат, както губещите, така и печелившите предприятия. Помощта, която представлява поемане от държавния бюджет на разликата между пазарната цена и наложения таван от 250 лв. / МВтч., не доведе до сваляне или задържане на крайните цени на стоките и услугите. Всъщност се оказва генератор на инфлация. Цената на живота продължава да се повишава без да има признаци за обръщане на тази тенденция в краткосрочен и средносрочен план.

Всеки месец Фонд сигурност на енергийната система /ФСЕС/ изплаща близо 1 млрд. лв. компенсации, които са директна дотация от българските домакинства. От тях се възползват печеливши бизнеси като например фармацевтичните компании, нефтопреработвателната рафинерия в Бургас, торовите заводи и металообработващата промишленост. В условията на агресивна инфлация, която наблюдаваме, не се забелязва предприятията в тези отрасли да изпълняват ангажиментите си по отношение на социално-корпоративната си отговорност към обществото.

ИРУР счита, че е целесъобразно помощта да бъде определена по групи, а в критериите за получаване на енергийни субсидии да залегне задължението подпомаганите предприятия да прилагат мерки за енергийна ефективност. Резултатът, към който трябва да се стремим, е намаляване на потреблението. В противен случай инфлацията ще продължи да се повишава. Трябва да бъде ясно дефинирано кой има нужда от помощ чрез компенсиране. Част от средствата също така следва да се пренасочат към мерки за предотвратяване на енергийната бедност сред населението.

В момента средствата за компенсиране се поемат от търговците на електроенергия, чиито разходи впоследствие се възстановяват от ФСЕС. Тази функция не е включена в лицензионната им дейност и води до значителни затруднения. Процесът на изплащане се забавя и утежнява, защото се извършват насрещни проверки на фактурите. Търговците на електроенергия са изложени на сериозен риск от липса на ликвидност и фалити, тъй като изплатените от тях средства се възстановяват с близо месец закъснение.

ИРУР предлага разплащателната функция да бъде поета от НАП. По този начин компенсирането ще се извършва по-бързо и ще спомогне за неутрализиране и осветяване на сивия сектор в икономиката. Данъчната агенция разполага с цялата необходима информация, касаеща приходите и разходите на юридическите лица. Ще се даде възможност държавата да събере и част от своите вземания от фирмите, които имат задължения към фиска.

Фондът за сигурност на енергийната система изпитва хроничен недостиг на средства за изплащане на компенсациите, защото единствените му приходи се генерират от печалбите на държавната АЕЦ „Козлодуй“. За да се гарантира устойчивост на дейността на ФСЕС и попълването му с достатъчно финансови средства, ИРУР предлага финансовата тежест да бъде споделена и от всички дотирани към момента ВЕИ производители, ползващи преференциални цени за изкупуване на произведената от тях енергия. Субсидираните до момента ВЕИ производители да правят вноска във ФСЕС равна на разликата между договорената в дългосрочните им договори преференциална цена и прогнозната цена на КЕВР за едногодишен регулаторен период. По този начин във ФСЕС ще се генерират допълнителни 150 млн. лева месечно. Предложението на ИРУР е в духа на действащите в редица държави мерки и насоките на ЕК от 09.09.2022г., целящи повишаване на ликвидността на комуналните предприятия, търговците на електрическа енергия, доставчиците на природен газ и балансиращи услуги. Това решение може да бъде взето от КЕВР или от действащ парламент.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове