Рискът от трафик на украинки, бягащи от войната, е голям и е необходимо да сме бдителни, каза пред БНР Камелия Димитрова, която е едно от ключовите лица, инициирали промените в Закона за борба с трафика на хора. Фондация "Дигнита" подготви анализ в рамките на проекта "Украинската бежанска криза. Предотвратяване на трафика на хора сред жените-бежанки".
"В рамките на първоначалната фаза – журналистически разследвания, наши колеги от Румъния споделят, че още при пристигането на украинските бежанци по границата са офертирани транспортни услуги, като в някои от случаите са регистрирани след това искове за предоставяне на сексуални услуги или други форми на услуги. Една от нашите хипотези първо беше, че в рамките на транспорта съществува риск и такива случаи имаше. Втората ни хипотеза е, че в рамките на предоставянето на настаняване съществува такъв риск. Тук ние не се натъкнахме на конкретни случаи, но се натъкнахме на проактивни практики като тези в Белгия – да се регистрират всички лица, които предоставят настаняване на украинските бежанци и те да са обект на предварителен скрининг", разказа Камелия Димитрова в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите ѝ най-рисковият елемент за България се оказва този за предоставяне на работа:
"Лица, които са недобронамерени, потенциални експлоататори и трафиканти могат да се възползват от това, че украинските бежанки, от безизходицата на жените, които са пристигнали с техните деца, да ги експлоатират трудово, ако не и сексуално".
Тя посочи, че на такива практики са се натъкнали по Черноморието. В замяна на настаняване или оставане в хотел, жените са карани да работят на черно, без да се предоставя възнаграждение, добави Димитрова.
Камелия Димитрова цитира различни разследвания, според които чрез социалните медии украинската организирана престъпност организира канали за трафик на украински жени с различни обещания, например за фотосесии.
"Организираната престъпност в Украйна не спи, тя е доста широко разпространена. Съществува и такъв риск тази организирана престъпност да се възползва от добрата почва у нас и да започне още по-активен трафик към други европейски държави, както и вътрешен такъв", коментира още тя.
Димитрова е категорична, че трябва да се подобрят механизмите за идентификация. По думите ѝ в България все още няма формално идентифицирани жертви.
Според нея е необходимо да има работни групи по темата. Трябва да намерим платформа за по-ефективни мерки за превенция, изказа мнението си тя и добави категорично, че колкото по-голяма е несигурността на тези жени, толкова по-уязвими стават те за трафик и експлоатация.