Отидете към основна версия

12 305 42

Илиян Василев: Ако не се намесим, има вариант "Лукойл" да не може да осигури непрекъсваемост на работата

  • илиян василев-
  • лукойл-
  • намеса-
  • работа

Докато "Лукойл" беше частна компания и имаше известна свобода на действие, при одържавяването компанията престава да може да реагира като частен субект и ще стане едно от военните продължения на дългата ръка на Кремъл, коментира енергийният експерт

Снимка: БГНЕС

"Днес стана известно, че руската държава ще одържави "Лукойл", за да спаси компанията от санкции и негативните последици за дейността, която тя организира, а ние трябва да бъдем готови да поемем оперативния контрол и да осигурим непрекъсваемост на работата на "Нефтохим". Това стана ясно от анализа на енергийния експерт и бивши посланик на България в Русия Илиян Василев за обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус".

"Лукойл" има проблеми във финансирането на своите операции, на осигуряването на достатъчно танкери, изобщо на оперативната ѝ дейност. Ние няма да имаме никакъв изход, както когато ни спряха природния газ, да бъдем готови да поемем оперативния контрол и да осигурим непрекъсваемост на работата на "Нефтохим", запазване на работните места, запазване на балансите на пазара на горивата. Неминуемо ще се стигне до смяна собствеността в "Лукойл Нефтохим", каза Василев.

Това, как реагира служебното правителство, няма никакво значение. При тях очевидно има предпоставеност, която пречи да погледнат професионално на рисковете и заплахите за националната сигурност. Ако не се намесим, има вариант "Лукойл" да не може да осигури непрекъсваемост на работата, стана ясно от думите му.

"Одържавяването вероятно ще стане след придобиването на "Лукойл" през масивна държавна инжекция на "Роснефт" , а това означава, че докато "Лукойл" беше частна компания и имаше известна свобода на действие, при одържавяването компанията престава да може да реагира като частен субект и ще стане едно от военните продължения на дългата ръка на Кремъл. Това ние не можем да си го позволим", каза бившият посланик в Русия.

"Кремъл в решенията си, ние го знаем с Газпром, които не взеха решението за прекъсване на доставките на газ, а изпълни един политически диктат на Путин. Същото може да стане с "Роснефт" и "Лукойл", анализира ситуацията Василев.

Той коментира и какво означава поемането от страна на държавата на ефективен контрол над рафинерията: "Това, както е разписано в Закона, е един специален представител заедно с екип, след санкция на Консултативния съвет на Национална сигурност, да може да вземе под контрол оперативното ръководство на рафинерията, без непременно да измества сегашния мениджмънт. Защото

Сегашният мениджмънт, дори и да приемем, че е доброжелателен, той просто изпитва трудности при финансиране на своята дейност и при реализацията на продукцията при условия на все по-затягащи се санкции".

Този контрол не е за да измести някого, който не иска да си свърши работата, а за да не спре рафинерията. Ние не можем да ползваме дерогацията, ако Русия не осигури превоз руския суров нефт, защото няма танкери. Те не могат да бъдат наети или застраховани. Русия има 120 танкера, които са нови, много трудно могат да реализират целия обем на нейния износ, защото основните потоци са към Индия, Китай и Далечния изток, стана ясно от анализа на Василев.

"Трябва да намерим вариант за заместване и допълване на "Лукойл" чрез пренасочване на логистиката към неруски нефт, включително и такъв, който се намира в района на Черно море, чрез внасянето на технологични настройки в работата на рафинерията, които ще ѝ позволят да преработи и нефт, който не е от типа "Урал".

Одържавяването на "Лукойл" в Русия е с водеща причина да могат публични средства да се използват за неговото стабилизиране и преодоляване на санкциите. При Българския случай, поемането на оперативния контрол е незабавна междинна стъпка, но очевидно ще трябва да се търси дългосрочно решение със смяната на собствеността. това е неминуемо. В този процес държавата има своите интереси, каза в коментара си Василев по темата какво точно е поемането на оперативен контрол от страна на България.

"Тепърва ще се види как ще се стиковат интересите на "Лукойл" и държавата или новия собственик. Не мисля, че ще е нещо кардинално различно от това, което се случи в Германия и Италия с "Лукойл", въпреки че цената няма да е най-добрата пазарна оценка, но по-добре да вземат нещо, отколкото нищо. Стойността на активите на рафинерията няма да нараснат", допълни анализаторът.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 83 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол