"Въвеждането на понятието брутна минимална работна заплата ще предизвика голяма правна бъркотия и хаос. Искрено се надявам да не бъде гласувано, защото няма да допринесе с нищо. Фактически няма да има размер на МРЗ. Да, ще има размер, който е половината от средната брутна заплата, но в него трябва да бъде всичко - да бъдат класовете прослужено време, някои имат 30 г., някои 40 г.
Различните предприятия дават различен процент за прослужено време - някои дават 0,6%, повечето 1%. ... Ако има извънреден труд, той също трябва да се вкара вътре в минималната заплата. И всъщност не е възможно. В самата Директива за адекватното минимално възнаграждение в ЕС има правно противоречие. Там се казва МРЗ да стигне половината от средната брутна заплата в съответната държава, защото статистиката на всяка държава отчита само брутни заплати, но МРЗ е основна заплата".
Това обясни пред БНР бившата социална министърка Христина Христова.
"Ако с подзаконов нормативен акт се каже каква ще бъде сумата на МРЗ и тя да представлява половината от средната брутна заплата, тогава ще имаме сума. Но да не се твърди повече, че вътре в нея ще има и други доходи, гарантирани по трудовото ни законодателство", посочи Христова в предаването "12+3" със Снежана Иванова.