Скандал в парламента доведе до прекратяване на пленарното заседание след като депутатите одобриха предложението на ДПС Делян Пеевски да стане член на Комисията по конституционни въпроси на мястото на Гюнер Ахмед, съобщи БНТ.
Включването на Пеевски в комисията, която трябва да изработи промените в Конституцията, предизвика напрежение в пленарната зала като се стигна до обявяване на почивка за успокояване на страстите.
До скандала се стигна след като Явор Божанков поиска да обоснове отрицателен вот, а от "Възраждане" с викове го подканяха да слезе от трибуната.
Смяната на Гюнер Ахмед с Делян Пеевски в комисията по конституционни въпроси стана след кратък дебат. Тя беше подкрепена от ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ". ПП-ДБ и БСП гласуваха против. "Възраждане" не участваха в гласуването, въпреки че нарекоха влизането на Пеевски в комисията "естествено плащане за брака по сметка, който е сключен вчера с редовното правителство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ".
Христо Иванов от ПП-ДБ каза, че тази комисия е специален инструмент. Според него възможността за реформи е крехка и затова всички трябва заедно да се заемат, но заради това, че всичко трябва да стане без съмнение за сделка или нещо друго, те няма да подкрепят Пеевски за комисията.
От "Има такъв народ" призоваха "Възраждане" да подкрепят кандидатурата му, за да се "насладят всички на красотата на момента да гледат Христо Иванов и Делян Пеевски на едно място без да се налага Иванов да ходи до Росенец с водно колело".
От ГЕРБ-СДС поздравиха ИТН за катарзиса като припомниха, че в 46-ото Народно събрание те са оставили ГЕРБ без комисии.
От БСП обявиха, че няма да участват в задкулисието, нито ще бъдат патерица или резервна гума и че още никой не е разговарял с тях за конституционно мнозинство.
След почивката възникна ново напрежение между Явор Божанков от "Продължаваме промяната" и "Възраждане", което доведе до отстраняване на Костадин Костадинов от пленарната зала и прекратяване на заседанието. Божанков направи нов опит да обясни отрицателния си вот срещу включването на Пеевски в Комисията по конституционни въпроси и от Възраждане отново опитаха да блокират изказването му.
След размяна на реплики председателят на парламента отстрани Костадин Костадинов от зала. Той, обаче, отказа да я напусне и да дадат право на Божанков да се изкаже и затова заседанието беше прекратено.