Студенти окупираха най-голямата аудитория на Софийския университет, 272-ра, с искане за оставка на правителството. Те протестират и срещу решението на Конституционния съд (КС) да върне Делян Пеевски в парламента, като председател на съда е преподавателят по право проф. Димитър Токушев, предаде БНР.
Пред входа на аудиторията е опънат бял чаршаф с огромен надпис с червени букви, на който е написано "Окупация".
Вътре има около 50-60 студенти, чиито искания и настоявания обобщи един от инициаторите на протеста Румен Стоев, който е пети курс студент по право:
Да се греши е човешко, но когато греши съдията, това е нечовешко. Когато греши Конституционният съд, това е голяма пакост. Това каза пред студентите, окупирали 272-ра аудитория в Софийски университет, проф. Георги Близнашки, преподавател по конституционно право, цитиран от Агенция „Фокус”. ”Отново сезират Конституционния съд. Аз не вярвам, че той ще надмогне тази конюнктура. Дава му се възможност да коригира своята позиция. По-важното е, че има хора с будна гражданска съвест, които се изправят, и протестират в такива ситуации. Това е исторически момент, и аз се радвам, че поехте този риск. С Вас са свързани надеждите за едно по-добро бъдеще на България”, обясни проф. Близнашки. Пред журналисти, той обясни, че подкрепя студентите. „Аз тръгнах насам още в момента, в който разбрах какво се случва. Качил съм няколко снимки. Тези млади хора имат нужда от моралната опора на своите преподаватели. Когато започна учебната година, обикновено им се напомня, че това е за правото, за изкуството, за истината, за справедливостта. Няма друг начин да го докажем освен в подобни ситуации да се изправим до тях и да покажем своята подкрепа”, каза още проф. Близнашки. |
Първо - председателят на КС проф. Димитър Токушев, който тази сутрин е трябвало да има лекция точно тук, трябва, според тях, да поеме публична морална отговорност за решението на КС, което позволи на Пеевски да остане в Народното събрание;
второ - самият Делян Пеевски да подаде оставка като депутат;
и трето - правителството най-сетне публично да отговори ясно кой го е предложил за директор на ДАНС. Организаторите се надяват да привлекат възможно повече студенти.
Инициативата те обясниха като нормална практика на демократично изразяване на гражданска позиция.
Друг протестиращ - Димитър Вълчев, докторант по история, заяви, че студентите са готови на денонощна окупация, ако привлекат на своя страна достатъчно голям брой от своите колеги от различни специалности.
"Окупация" има правила като например "Без политическа агитация", "Без насилие", "Без алкохол". Обсъжда се програма да поканят преподаватели, участници, които да дискутират проблема с правителството. Ректорът на СУ, заявиха студентите, е уведомен, а деканът на Юридическия факултет е отменил всички лекции поне за днешния ден.
Докато някои студенти симпатизираха на акцията, други бяха притеснени за учебните занятия.
Ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев заяви пред БНТ: “Окупация” е малко силна дума за акция на 15-ина студенти. Но това е отражение на негативните процеси в страната от вече близо година, за съжаление”.
Проф. Димитър Токушев, чиято лекция беше прекъсната от протеста, пък, обясни пред националната телевизия: “Най-напред искам да кажа, че това не са моите студенти. Не са студенти и от Юридическия факултет. Бяха в залата, окупирали катедрата преди да вляза в аудиторията. Посрещнаха ме с няколко обидни думи. Моите студенти си стояха на банката и подвикваха да освободят, за да си слушат лекцията”.
В 15 ч. студенти се събраха и пред аулата на Нов български университет и опънаха голямо парче плат, на което бе изписано: "Окупация в подкрепа на СУ - заедно срещу мафията".
Според организаторите акцията няма за цел да възпрепятства учебния процес и лекциите в аулата започнаха въпреки закъснението.
По думите на протестиращите несъгласието им "е естествен процес, с който да покажат неодобрението си към мафията не само в образованието, но и в държавата".
"Студентите могат да изразят позицията си свободно и спокойно докогато пожелаят, стига да не се нарушава учебният процес", заяви ректорът Пламен Бочков, цитиран от Дарик радио.