Отидете към основна версия

1 811 26

Финансист: Валутният борд може да бъде разклатен през държавния дълг и това не е за подценяване

  • валутен борд-
  • държавен дълг-
  • еврозона

Членството на България в еврозоната цели значително да се намали политическият риск от системата за управление на публичните финанси, посочи Бисер Манолов

"Има една илюзия сред хората, че Валутният борд е гарантиран от закон и за да падне – това не може да стане без решение на Народното събрание. Това касае Валутния борд само по отношение на фиксирания курс. Той може да бъде оспорван и при затруднение от страна на държавата да си финансира бюджетните дефицити. Тоест – да се разклати през държавния дълг. Това не е за подценяване. Ние вече сме в спирала на хронични бюджетни дефицити, което е много лоша новина за нашата система на публични финанси. Важно е да отбележим, че членството на България в еврозоната цели значително да се намали политическият риск от системата за управление на публичните финанси. Тоест като не вярваме на нашите политици, този надзор трябва да го прехвърлим към Европа. Това именно означава членството ни в еврозоната”. Това заяви финансистът Бисер Манолов по NOVA News в отговор на въпросакакво ще се случи, ако България все пак реши да не се присъедини към еврозоната и това атака ли е към Валутния борд? ”

„В момента 88 процента от всички световни транзакции са в долари. И 58 на сто от всички резерви на централните банки са в долари. Това нагледно означава терминът „доларизация”. Ако разгледаме системата и като разплащания и като валути – 45 процента от всички разплащания са в долари, около 42 на сто са в евро, а останалите – в юани и йени”, обясни той какво е „доларизация” и защо доларът се превърна в господар на световните финанси?

По думите му отстъпление на долара не би могло да има. „ Това е доста трудна работа по ред причини, Това е актуална тема от началото на войната в Украйна. Това по принцип е въпрос може да се разгледа от два ракурса. Първият е дали държавите от БРИКС могат да направят някакъв валутен проект, който да оспори господстващото положение на долара? Моят отговор е по-скоро – не. И второ – дали такъв тренд, а именно на намаляване на значимостта на долара е започнал? Аз мисля, че това е станало”, подчерта финанситът.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове