"Русия води война с Украйна, а ние даваме това въоръжение на Украйна. Разбираема е реакцията на Русия. Тя не е съгласна с тази стъпка на правителството ни. Повече от ясни пък са мотивите на правителството ни. Държавата ни подпомага Украйна от морална гледна точка. Колкото по-големи са шансовете на Украйна да спечели тази война, толкова по-малка е заплахата за националната сигурност на България", коментира Пламен Димитров от информационния център на Министерството на отбраната в студиото на Bulgaria ON AIR.
Според него Русия няма да предприеме по-сериозни действия след тази стъпка, освен отново да ни обяви за неприятелска страна.
Военният експерт Илия Налбантов обясни какво представляват ракетните комплекси С-300.
"Те се използват за противовъздушната отбрана на страната. Те са с изтекъл срок, негодни и опасни за експлоатация. Украйна притежава технологичен капацитет да разглоби ракетите и да ги използва за нейните си системи. Компоненти от ракетите могат да бъдат използвани", каза Налбантов.
Експертът определи ракетите като "технологичната скраб".
"Това, което имаме, е имитация на противовъздушна отбрана. Политическото говорене няма нищо общо с военните реалности. Най-страшното за България е, че нямаме политически аналитичен капацитет, за да анализираме способностите за защита. Всичко трябва да бъде дадено на Украйна. Тези ракети са безполезни за нашата отбранителна система", обясни Налбантов и добави, че те трябва да бъдат заместени с модерни такива.
Военната помощ за Украйна от доста време е терен за политическо надговаряне между различните партии, изтъкна Димитров.
"Дебатите в парламента са възможност за тях да привлекат избиратели. Въпросът е, след като тези ракети са неизправни за България, как ще свършат работа на Украйна. Ракетите не са съвсем руски, те са съветски. Украйна беше част от Съветския съюз, знае как да използва тези ракети", обясни представителят от информационния център на Министерството на отбраната.
Събеседникът му е на мнение, че даването на ракети на Украйна ще помогне повече на нас, отколкото на украинците.
"Освобождаваме се от ресурс, за който ще трябва много рисково да вземаме решение за неговото оторизиране. Досега трябваше всички ракети да сме ги дали на украинците, за да можем да им помогнем с нещо ефективно, а не да имитираме ангажираност. Можем да дадем нещо, ако Украйна го иска", посочи Налбантов.
Димитров разясни, че съюзниците с по-голям потенциал, в случая САЩ, могат да предоставят заместващо въоръжение на държавите, които помагат на Украйна, но България не е предоставила самолети или авиация, извън тези неизправни ракети.
"Нямаме база, на която да настояваме за замяна на българското въоръжение", заяви той.