Ако някой трябва да каже нещо за текущи задължения на "Лукойл" и има ли неплатени такива към бюджета, това е шефът на НАП. Ако има политическо говорене, трябва да е финансовият министър. В случая и двамата мълчат. Това каза пред БНР финансистът Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите.
Според Дацов обещанията за срокове са политически спекулации.
"Може политически да се говори за свръхзагуби и свръхпечалби, но такива икономически понятия няма. ... Съмнявам се, че в България има одобрена национална методика и едва ли някой дори е правил опит да изчислява тези свръхпечалби (50% от които да влязат във Фонда за енергийна сигурност)", коментира той. "Не мисля, че може да има законодателство, което да се отнася само за "Лукойл". Заигравайки се, могат да направят така, че да спрат евентуално рафинерията. Заплаха дойде от синдикатите. ... Това се използва за наместване на различните бизнес интереси, които съществуват. Ясно е, че ако не те искат, рано или късно трябва да си отидеш. Друг е въпросът, когато това нещо се прави през такава компания, поне едни 20-30% от стойността на компанията отиват надолу. Ако има човек, който иска да я купи и играе с тези хора, които вдигат медиен шум, едни 20-30% са доста солидна сума, когато става дума за компания с размирите на рафинерията в Бургас", смята Любомир Дацов.
Според него не може да бъде обвинен "Лукойл", че е монополист, тъй като пазарът на горива е свободен:
"Големият проблем е с базите, които са контролирани или от самия "Лукойл", или от фирми, свързани с него. Явно се цели фирмата да промени практиката си, защото не виждам, ако държавата не изгради алтернативни бази, това нещо как ще се промени. ... Може би пак е политическо послание, но стойността му е доста ниска".