Министерски съвет публикува резюметата на докладите на службите, които оценяват има ли рискове при отпадане в тридневен срок на дерогацията за преработка на руски нефт от „Лукойл Нефтохим“, съобщават от БНТ.
Ето части от докладите:
ДАНС: "...В заключение може да бъде направено обосновано предположение, че при своевременен внос на достатъчни количества петрол и петролни продукти от алтернативни на Русия източници и на достъпни за българския потребител цени, прекратяването на дерогацията няма да доведе до съществени негативни влияния върху пазара на горива у нас и върху функционирането на икономическите отрасли като цяло".
Военно разузнаване: "...Позицията на Служба „Военно разузнаване" е, че няма настъпили съществени изменения спрямо направените от Службата оценки в доклада по темата пред Съвета по сигурността през м. август 2023 г....Служба "Военно разузнаване" не може да наприв оценка за последиците и рисковете за националната сигурност на Република България при евентуална отмяна на предоставената от Съвета на Европейския съюз дерогация за държавата ни в тридневен срок, тъй като поради законови ограничения не добива и не разполага с информация за наличностите в страната, вноса на готови продукти и възможностите за увеличаването му, действащите договори и възможностите на националната транспортна мрежа.
Държавна агенция Разузнаване: "...определянето на тридневен срок за предсрочното прекратяване на дерогацията, предоставена на България от ЕС по отношение на руския петрол, съдържа потенциал за възникване на рискове за националната сигурност. От съществено значение за националната и енергийната сигурност на страната ни е продължаването работата на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас" АД в непрекъснат режим. Водещо предизвикателство в този контекст е осигуряването на количества суров петрол за работата на нефтопреработвателния завод от алтернативни на Русия източници, както и тяхното транспортиране до България. Очакван е също ръст на цените на петролните продукти, произвеждани от рафинерията, вкл. и на горивата, което ще увеличи инфлационния натиск в страната. Възможни са и ответни негативни реакции от руска страна както в политически, така и в икономически план".
Докладите на службите бяха представени на заседанието на Съвета по сигурността към МС, което се проведе тази сутрин. След него министър-председателят Николай Денков посочи 1 март 2024 като най-ранната възможна дата за отпадане на дерогацията за руския петрол без това да провокира рискове за страната ни.
От ГЕРБ и ДПС напуснаха преждевременно заседанието и потвърдиха, че остават на позицията си за отпадане в тридневен срок на дерогацията.
По-късно парламентът отхвърли предложението дерогацията да отпадне, а това провокира ГЕРБ и ДПС да напуснат пленарната зала точно преди гласуването на вота на недоверие.
Стигна се до гласуване на вота, последвано от искане за прегласуване и липса на кворум. Така депутатите не успяха да вземат окончателно решение за вота на недоверие. Утре ще бъде направен нов опит.