Преформатирането на геополитическата среда през последните 2 години в значителна степен направи подобна коалиция неизбежна. Не става въпрос за временно пренареждане или еднократен конфликт, който засяга традиционното позициониране в света. Става въпрос за дългосрочна трансформация, която поставя друг тип задача пред България.
Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов.
България се е превърнала в уязвима полупериферия, смята той. По думите му, войната в Украйна в българския контекст е довела до генерирането на ясно очертана антизападна коалиция, която системно проблематизира ориентацията на страната.
"Не сработи алтернативният модел на сформиране на правителство – конструирането около логиката антиГЕРБ. Прекалено сложно, прекалено шарено, не успя да издържи на напреженията, които новата ситуация постави. Сегашният вариант е възможната коалиция."
Владимир Шопов посочи, че е имало "очакване у нашите западни партньори за България, която се държи по по-различен начин", но "как са били комуникирани тези очаквания, може да спекулираме. Записът от събрание на ПП, който бе изнесен от Радостин Василев и в който се говори за "посолството", според политолога е "единият от възможните начини, по които в разговорен режим хората коментират в горещ момент на политическо обсъждане".
И ДПС, и ГЕРБ са принудени да търсят нови идентичности и начини да преконструират своите легитимност и поведение, а ситуацията не им предоставя особени алтернативи.
Най-рисковият период за това правителство предстои, прогнозира Шопов в предаването "Преди всички".
"Това е трудна коалиция, в която има ежедневни опити за взаимно изнудване, за взаимно притискане. Този модел ще продължи. Но все пак има базова политическа логика в съществуването на това управление."
Политологът не открива дипломатически проблем около комуникацията на България по темата "Шенген".
"Шенген не е просто технология. Това е един от най-ключовите елементи на системата за сигурност на ЕС."
Според Шопов предстои сваляне на граничния контрол по отношение на въздушните и морски граници и ще има ясна перспектива за наземните граници.
"В рамките на 2024 г. ние ще бъдем пълноправни членове."